Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow льв-лю arrow ЛЬОН
   

ЛЬОН

(Lіnum) — рід однорічних або багаторічних трав'янистих рослин, іноді напівкущів родини льонових. Стебла здебільшого тонкі, густо вкриті сидячими листками. Квітки правильні, 5-членні, зібрані в несправжні зонтики. Плід — коробочка. Бл. 230 видів, пошир. у помірній і субтропіч. зонах. В СРСР — 45 видів; з них в УРСР — 29, з яких виробниче значення має лише один — Л. культурний (L. usitatissim). За висотою стебла, гіллястістю, кількістю коробочок на рослині розрізняють 5 груп Л.: Л.-довгунець, Л.-кудряш, Л.-межеумок, Л. сланкий та Л. велико-насінний.

Найбільше господарське значення має Л.- довгунець — однорічна прядивна рослина. Стебло голе прямостояче, заввишки 70— 130 см, з дуже розвиненими луб'яними волокнами. Важливою ознакою Л.-довгунця є довжина і товщина його стебла. Чим вище стебло і чим довша його тех. частина (від кореневої шийки до першого розгалуження), тим більше містить воно довгого волокна. Тонше стебло дає волокно кращої якості. Сумарним показником якості волокна є його номерність (відношення довжини волокна до його маси). За сприятливих умов вирощування стебло містить до 20—30% волокна; за міцністю на розрив воно переважає бавовняне, вовняне, джутове та ін. З нього виробляють найрізноманітніші тканини, нитки та ін. матеріали. З насіння добувають цінну швидковисихаючу олію, макуху використовують для годівлі с.-г. тварин. Л.-довгунець вирощують у багатьох країнах світу (табл.). Основні льоносіючі райони СРСР — нечорноземна зона Російської Федерації, України і Білорусії, прибалтійські республіки. На Україні вирощують районовані сорти радянської селекції (табл). Врожайність у передових господарствах становить: волокна— 8—12 ц/га, насіння —6—8 ц/га. На Україні, крім Л.-довгунця, вирощують як олійну рослину Л.-кудряш — з коротким (до 55 см), дуже розгалуженим біля основи стеблом і з великою кількістю коробочок, та Л.-межеумок, що за ознаками займає проміжне місце між Л.-довгунцем і Л.-кудряшем. Крім згаданих груп, виділяють ще Л. олійний — однорічна рослина, здебільшого одностебла (в загущених посівах). Стебло гіллясте. Будова листків, суцвіть, квіток і коробочок така ж, як у Л.-довгунця. Насіння містить від 35 до 48—52% олії, до складу якої входять ненасичені жирні к-ти (олеїнова, лінолева, ліноленова та ізоліноленова), які зумовлюють високі тех. якості. З лляної олії виготовляють оліфу, лаки тощо. Свіжу олію вживають у їжу. В 1980 світова посівна площа Л. становила бл. 6 млн. га (переважно в Індії, США, Канаді, СРСР, Аргентіні). Світовий валовий збір насіння перевищив 2,75 млн. т. Див. також Льонарство.

Літ.: Объедков М. Г. Лён-долгунец. М., 1979; Тихвинский С. Ф., Фролова А. Ф. Производство льна. Киров, 1979; Прогрессивная технология производства льна-долгунца. К., 1980.

І. М. Басів.

Льон - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази