Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БЕРТІЛЬЙОН
   

БЕРТІЛЬЙОН

Бертійон Альфонс (23.IV 1853, Париж-3.II 1914, там же) — франц. криміналіст, статистик і антрополог. Один з основоположників криміна

Бертільйон А. - leksika.com.ua

лістики. Працював з 1878 у Париз. поліц. префектурі: спочатку писарем, а з 1888 — директором бюро суд. ідентифікації, нач. фо-товідділу. На основі багаторічної практики і спостережень розробив (1879) нову систему ідентифікації особи злочинця, названу в криміналістиці за його іменем — бертіль-йонаж. Вона полягала в застосуванні антро-пометрич. методу кри-міналістич. реєстрації, сигналетичної (впіз-навальної) фотозйомки (зокрема анфас і у профіль), прикмето-описувального методу графічної експертизи. З кінця 80-х рр.

19 ст. система Б. одержала міжнар. визнання. Б. створив першу в історії криміналістики розшукову книгу, в якій налічувалось майже 2000 фотокарток з прикметами розшукуваних злочинців і висланих із країни осіб. Широке застосування у поліц. практиці знайшли його винаходи — пристрій для фотографування місця пригоди і спец, стілець для фотографування злочинців. Б. — автор книг «Практичне використання антропометрії» (1881), «Судова антропометрія в Парижі» (1890), «Антропометричне ототожнення» (1893).

Система Б. використовувалася (з 1890 до поч.

20 ст.) поліцією усіх країн світу, поступившись згодом новій, надійнішій системі криміналіст, реєстрації — дактилоскопії.

Літ.: Гейндль Р. Дактилоскопия и др. методы угол, техники в деле расследования преступлений. М., 1927; Файкс Г. Большое ухо Парижа. Франц. полиция: история и современность. М., 1981; Торвальд Ю. Век криминалистики. М., 1991.

В. М. Чисніков, Р. С. Бєлкін.

 

Схожі за змістом слова та фрази