Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІНКВІЗИЦІЯ
   

ІНКВІЗИЦІЯ

(лат. — розшук, розслідування) — трибунал католицької церкви, утворений 1231 папою Григорієм IX для боротьби з єрессю. Діяла майже у всіх катол. країнах протягом століть, переслідуючи «небезпечних», з погляду церкви, людей — єретиків, вільнодумців, противників папської влади. З 1233 І. передана папством у відання ордену домініканців, який став могутньою силою у боротьбі з єресями. Для І. характерні: таємне слідство, використання таєм. інформаторів, застосування тортур, конфіскація майна засуджених, поширення осудження на родичів і нащадків до третього покоління включно, позбавлення підслідних будь-яких прав на захист. Засудженого одягали в ганеб. одяг (санбеніто), він проходив болісну процедуру — аутодафе. Як міра покарання застосовувалися публічне відречення, штраф, биття, ув'язнення, спалення на вогнищі. Заг. кількість жертв І. — сотні тисяч, підслідних — мільйони. В Іспанії І. діяла з 13 ст., переслідуючи опозиційних до церкви сектантів.

Активізація І. почалася з 1480, коли була утворена т. з. Нова інквізиція, очолювана з 1483 Т. Торквемадою. Нова І. переслідувала насамперед охрещених євреїв (маранів), які звинувачувалися у прихильності до іудаїзму, а також мусульман, які прийняли християнство (морисків) і підозрюватися в таємному сповідуванні ісламу. Причини цих переслідувань були не лише релігійні, а й політичні та економічні. Під час завоювання Америки ісп. корона перенесла діяльність І. за океан. Успіхи гуманізму, науки і Реформації, які підривали основи папського впливу, спонукали папу Павла III запровадити в 1542 Священну конгрегацію римської і вселенської інквізиції. її священне судилище. Серед її жертв були Дж. Бруно,Т. Гаїілей і багато ін. мислителів та вчених минулого. Велика французька революція поклала кінець діяльності І. у Франції, а Наполеон І скасував її у завойованих ним країнах. Після поразки Наполеона було відновлено І., але невдовзі вона остаточно зійшла зі сцени. В ісп. Америці її скасовано під час війни за незалежність (1810—26). Найдовше збереглася папська І., яка після ліквідації 1870 світської влади папи могла діяти тільки методами відлучення, прокляття та занесення небезпечних, з погляду катол. церкви, творів до «Індексу за боронених книг». Під назвою «Конгрегація священної канцелярії» І. проіснувала до 1965. На II Ватиканському вселенському соборі вона була піддана критиці і за вказівкою папи Павла VI реорганізована в Конгрегацію віровчення, яка продовжує боротьбу за чистоту віри, але вже ін. методами.

Літ.: Ли Г.-Ч. История инквизиции в Сред, века, т. 1. СПб., 1911; Григулевич H. Р. Инквизиция. М., 1985; Арну А. История инквизиции. СПб., 1995.

П. Л. Яроцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази