Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow новал-нож arrow НОВГОРОДСЬКА ФЕОДАЛЬНА РЕСПУБЛІКА
   

НОВГОРОДСЬКА ФЕОДАЛЬНА РЕСПУБЛІКА

— феод. держава (1136—1478) з столицею в Новгороді, що виникла в результаті феод. роздробленості Київської Русі. Тер. Н. ф. р. весь час розширювалась і в 15 ст. простягалася від Балтійського м. до Пн. Уралу і від Баренцового м. до верхів'я Волги. Гол. заняттями осн. населення Н. ф. р.— феодально залежного селянства — були землеробство і скотарство. Розвинуті були також лісові промисли, льонарство, видобування солі й виплавляння заліза. Міста Новгород, Стара Руса, Ладога, Торжок, Орєшек та ін. являли собою значні ремісничі центри. Жорстока експлуатація селян і міськ. ремісників боярами і монастирями призводила до численних повстань міської бідноти й селян (зокрема, 1136, 1207, 1228—29, 1270, 1418, 1446—47). Новгородські купці мали широкі торг. зв'язки з ш. землями та зарубіж. країнами. Зокрема, через Київ вони вели торгівлю з генуезькими колоніями Північного Причорномор'я. Будучи за монголо-тат. іга деякий час залежною від Золотої орди, Н. ф. р., проте, зберігала свою екон. і політ. могутність. За своїм держ. ладом Н. ф. р. була аристократичною боярською республікою на чолі з архієпископом. Найвищий орган влади — новгородське віче. Фактично влада була в руках боярства. В 13—15 ст. населення Н. ф. р. вело боротьбу проти агресії нім., швед. і дат. загарбників. Новгородці на чолі з кн. Олександром Невським розбили в Невській битві 1240 війська швед. феодалів, а в Льодовому побоїщі 1242 — нім. лицарів. У серед. 15 ст. моск. великокнязівський уряд ліквідував політ. незалежність Новгорода. В 1478 тер. Н. ф. р. відійшла до складу Рос. централізованої держави.

Висока культура Н. ф. р. розвивалася на основі культури, створеної в період розквіту Київ. Русі. Під час розкопок у Новгороді знайдено численні берестяні грамоти. Новгород був значним центром літописання (див. Новгородські літописи), образотворчого мистецтва (див. Новгородська школа архітектури та живопису).

Літ.: Лихачёв Д. С. Новгород Великий. Очерк истории культуры Новгорода XI—XVII вв. М., 1959: Вернадский В. Н. Новгород и Новгородская земля в XV в. М. —Л., 1961; Хорошкевич А. Л. Торговля Великого Новгорода с Прибалтикой и Западной Европой в XIV—XV веках. М., 1963

 

Схожі за змістом слова та фрази