Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ
   

ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ

Михайло Іванович [8(20).І 1865, с. Соляниківка, тепер Куп'янського р-ну Харків, обл. — 8.1 1919, Одеса] — укр. економіст, соціолог і громад.-політ, діяч, академік УАН з 1918. Навч. на фіз.-мат. ф-ті Харків, ун-ту. За участь у студ. заворушеннях у Петербурзі був заарештований і згодом виключений з ун-ту без права навчатися у будь-якому вищому навч. закладі Рос. імперії. Закін. 1888 фіз.-математичний, а 1890 — юрид.-економічний ф-ти екстерном. 1894 захистив у Моск. ун-ті магістерську, а 1899 — докт. дисертацію. Працював у вищих навч. закладах Москви і Петербурга; в 1913— 17 — професор Петерб. політех. ін-ту. В 1917 — ген. секретар фінансів (міністр) в уряді Укр. Центр. Ради. З 1918 — професор, декан юрид. ф-ту Київ, ун-ту. Був головою Відділу соціальних наук і директором Ін-ту вивчення екон. кон'юнктури та нар. г-ва України УАН. Ініціатор заснування Укр. т-ва економістів та його перший голова.

Осн. наук, праці Т.-Б. присвячені дослідженню екон. криз, розвитку капіталізму в Росії,

Туган-Барановський Михайло Іванович - leksika.com.ua

проблемам кооперації: «Промислові кризи в сучасній Англії, їхні причини і найбільший вплив на народне життя» (1894), «Російська фабрика у минулому і сучасному» (1899), «Соціальні основи кооперації» (1916), «Політична економія: Курс популярний» (1918). У праці «Соціалізм як позитивне вчення» (1918) Т.-Б. розробив модель майб. сусп. устрою, основу якої становить д-ва, чий централізм обмежений кооперацією і муніципалітетами — механізмами, що органічно поєднуються і взаємодоповнюють один одного. З початку 20 ст. виступав проти денаціоналізації укр. народу, за необхідність «мати українську школу од початкової до вищої», за «якнайбільше поширення української мови на всіх ділянках життя». Після Жовт. революції 1917 в Росії виступав в укр. пресі, зокрема в часописі «Нова рада» з принциповими статтями, в яких обґрунтовував осн. засади держ. незалежності України («Федералізм і державний суверенітет», «Неодкладна справа»; обидві — 1918). За ініціативою Т.-Б. 1920 в Донецьку було організовано Кооперативний ін-т (тепер Донец. нац. ун-т). У 1993 Президії! НАН України заснувала премію ім. М. І. Туган-Барановського.

Літ.: Семчик В. И. Кооперация и право. К., 1991; Горбатенко В. П. Туган-Барановський і Україна. «Україна», 1992, № 31; Злупко С. М. Михайло Туган-Барановський. Укр. економіст світ, слави. Л., 1993; Зіновчук В. В. Орг. основи сільськогосп. кооперативу. К, 1999.

В. І. Семчик, В. П. Горбатенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази