Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОДНОПАРТІЙНА СИСТЕМА
   

ОДНОПАРТІЙНА СИСТЕМА

- вид партійної системи, що складається з представників або членів однієї політичної партії. Характеризується відсутністю форм, і практ. конкуренції за владу, можливості чергування при владі різних партій, оновлення програм, настанов соціально-екон. і політ, стратегії з урахуванням конкр. проблем сусп-ва та інтересів різних соціальних груп. Тривале перебування однієї партії при владі, як показала історія, призводить до кризи розвитку сусп-ва, переродження влади. О. с. існувала в кол. Рад. Союзі, деяких ін. соц. країнах, продовжує існувати на Кубі, в Китаї, КНДР, Іраку та в ряді країн Африки.

Як правило, О. с. властива авторитарним, особливо тоталітарним режимам, коли управління здійснюється однією високоцентраліз. партією. Принцип однопартійності не виключає існування (легально чи нелегально) кількох партій, головне — тільки за однією постійно закріплюється (фактично чи юридично) роль правлячої партії. О. с. поділяють на авторитарні й тоталітарні. В авторитар. системі домінуючим фактором є д-ва; правляча партія має підтримку сусп. рухів, які організують масову підтримку політики вищих керівників д-ви; партія найчастіше формується керівництвом д-ви, але відіграє другорядну роль у здійсненні влади. Еліта партії не тотожна еліті політ, влади, що переважно зосереджена в центр, держ. апараті. При авторитар. системі існують й ін. партії, але часто як елементи нац. фронтів, бо превалює керівництво з боку д-ви. Неправлячі партії обмежені у своїх діях, реальна політ, опозиція заборонена, що виключає можливість міжпарт. суперництва в б-бі за держ. владу. У тоталітар. однопарт. системі існує тільки одна партія, інші розпущені або визнають провідну роль однієї партії. Партія стоїть над д-вою, відіграє домінуючу роль, її апарат пов'язаний з держ. апаратом, підпорядковує його собі, а іноді практично зливається з ним. О. с, особливо в її тоталітар. варіанті, є запереченням дем. засад сусп. життя. Див. також Багатопартійна система.

Літ.: Політологія. Л., 1994; Політ, партії України. К., 1996; Скиба В. Й., Горбатенко В. П., Туренко В. В. Вступ до політології. К.. 1998.

Н. П. Гаєва.

 

Схожі за змістом слова та фрази