Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАРОДНІ КОМІТЕТИ
   

НАРОДНІ КОМІТЕТИ

- 1) Місц. органи держ. влади в Закарпатській Україні (жовт. 1944 — січ. 1946). Виникли під час фаш. окупації і діяли як тимчас. органи боротьби проти нім.-угор. загарбників. Після 1-го з'їзду Н. к. (26.XI 1944) і обрання на ньому Нар. Ради Закарп. України (НРЗУ) стали місц. органами держ. влади та управління. Відповідно до адм.-тер. поділу краю були окружні, міські та сільські Н. к. Міські й сільські Н. к. обиралися безпосередньо жителями села і міста на заг. зборах, а окружні — делегатами сільських Н. к. даного округу. Ужгород, Мукачеве, Берегове, Севлюш, Хуст і Мармарош-Сігет існували як самостійні адм. одиниці, й Н. к. цих міст були підзвітні безпосередньо НРЗУ. Право обирати і бути обраними до всіх представн. органів надавалося кожному гр-нину, якому виповнилося 18 років, без будь-яких обмежень чи переваг. У Закарпатті було утв. 561 сільський та 13 окружних Н. к. Компетенції Н. к. підлягали всі питання госп., політ, і культур, будівництва, а також заг. добробуту населення. Вони розробляли місц. бюджет і забезпечували його виконання, контролювали роботу підпорядкованих їм органів управління, діяльність підприємств, установ і організацій, здійснювали заходи щодо реалізації постанов НРЗУ, забезпечення охорони держ. ладу і прав гр-н.

Викон. органом Н. к. була його президія, яка обиралася у складі 7—13 членів (залежно від кількості нас. села, міста чи округу), у т. ч. голови президії і його заступників. Члени президії очолювали відділи, що утворювалися при місцевих Н. к.

Після утворення Закарпатської області в складі УРСР були проведені вибори до місц. рад депутатів трудящих, у зв'язку з чим Н. к. перестали існувати.

2) В КНР і КНДР місц. органи держ. управління.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази