Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТОВАРИШ
   

ТОВАРИШ

- 1) У Війську Запорізькому форма звертання один до одного, заснована на ідеї рівності, правосл. братства і солідарності козаків. У гетьм. війську (2-а пол. 17—18 ст.) — чин: Т. військовий, Т. бунчуковий (див. Бунчукове товариство), Т. значковий [див. Знатне (значне) військове товариство].

2) Т. гетьмана — звання (посада) при укр. гетьманах, запроваджене Петром 1 1709 після переходу І. С. Мазепи на бік шведів. Мав обов'язок забезпечувати збереження «тиші, спокою і благоустрою в Малоросії».

3) У Рос. імперії 19 ст. — 1917 — заступник, пом. керівника м-ва, відомства, посадової особи (напр., Т. міністра юстиції, Т. міністра внутр. справ, Т. прокурора тощо). Посада Т. міністра була запроваджена маніфестом «Про утворення міністерств» 1802. Маніфестом про «Загальне установлення міністерств» 1811 визначалося, що Т. міністра за відсутності міністра здійснював його функції і мав право підписувати відповідні док-ти. Т. міністра затверджувався і звільнявся з посади безпосередньо імператором.

4) Посада Т. міністра існувала в УНР 1917—20 та Укр. Державі 1918.

5) В кол. СРСР, інших соц. країнах — офіційно прийнята форма звертання гр-н (один до одного), в т. ч. між членами правлячих партій.

6) Форма звертання військовослужбовців у ЗС України.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази