Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОРГАНІЗОВАНА (ЗЛОЧИННА) ГРУПА
   

ОРГАНІЗОВАНА (ЗЛОЧИННА) ГРУПА

- стійке об'єднання трьох і більше осіб, які попередньо зорганізувалися для вчинення злочинів (злочину), об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи (ч. З ст. 28 КК України). На відміну від групи осіб, які вчиняють злочин за поперед, змовою, О. (з.) г., як правило, здійснює злочинну діяльність систематично або на пост, основі. Можливі випадки вчинення організ. групою і одного злочину, але такого, котрий потребує ретельного і тривалого готування, напр., напад на банків, установу, захоплення літака, терористичний акт. Ця діяльність відрізняється високим рівнем її організації, відповід. матеріальним забезпеченням, розподілом ролей між учасниками групи тощо. Для О. (з.) г. характерна наявність у ній керівника, який забезпечує організацію її діяльності.

Обставина вчинення злочину О. (з.) г. є конститутивною та кваліфікуючою, обтяжуючою покарання, ознакою ряду складів злочинів. На вчинення злочину О. (з.) г. може вказувати значна загальна кількість скоєних злочинів та інтенсивність злочин, діяльності організ. групи, тер. поширення такої діяльності, наявність у злочинців міжрегіональних чи навіть міжнар. зв'язків, довготривалість функціонування групи, спеціалізація у злочин, діяльності, тотожність способу здійснення посягань тощо. Ці обставини можуть підтверджуватися також: встановленням фактів пост, зростання кількісного складу групи, вербування нових членів, придбання (для забезпечення злочинної діяльності) приміщень, трансп. засобів, зброї, технічних пристроїв, створення прикриття функціонування групи з метою уникнення крим. відповідальності; ін. обставинами, які свідчать про намір осіб продовжувати у складі угруповання спільну злочинну діяльність.

Злочин кваліфікується як вчинений О. (з.) г. і у випадках, коли у його вчиненні була задіяна лише частина членів групи, але при цьому має бути встановлено зв'язок між їх діями та заг. наміром злочин, діяльності групи. Згідно зі ст. 30 КК організатор О. (з.) г. підлягає крим. відповідальності за всі злочини, вчинені даною групою, якщо вони охоплювалися його умислом. Ін. учасники організ. групи підлягають крим. відповідальності за злочини, у підготовці або вчиненні яких вони брали участь, незалежно від ролі, яку виконував у злочині кожен з них.

С. О. Єфремов.

 

Схожі за змістом слова та фрази