Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МЕТРИКА
   

МЕТРИКА

( від лат. — список, перелік) — у Рос. імперії (до 1917) записи актів громадян, стану: про народження, хрещення, шлюб (вінчання) і смерть. їх ще називали «актами метрики». Похідними від М. були терміни «метрична книга», «метричне свідоцтво», «метрикант». Звичайно поняття «метрика» передавалося у зак-ві такими юрид. термінами, як:

1) Метричне свідоцтво—виданий відповідною установою документ-випис, який посвідчував занесення до метрич. книг подій народження (хрещення), шлюбу чи смерті особи. Видавалося православним і католикам духовною консисторією (парафіяльні священики і настоятелі церков могли видавати лише метричні виписи); лютеранам і реформатам їх видавали проповідники. Було достовір. доказом у справах, що стосувалися прав стану, спорідненості та ін. фактів, які фіксувалися у метрич. книгах. При оспорюванні достовірності воно звірялося з метрич. книгою, яка вважалася належним суд. доказом.

2) Метрична книга, або (на побутовому рівні) парафіяльний список народжених, повінчаних, померлих.

3) Іноді — родовідні книги.

Тепер під М. розуміють звичайно «свідоцтво про народження» — документ-виписку, який видається на підставі відповідного запису в актовій книзі. Див. також Коронна метрика, Метрика Великого князівства Литовського.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази