Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СЛАВІЯ
   

СЛАВІЯ

— держ. утворення у сх. слов'ян, що існувало поряд з Артанією і Куявією напередодні виникнення Давньорус. д-ви (див. Київська Русь). Така назва цього утворення зустрічається у творах араб, авторів 9—10 ст. (Аль-Істархі, Ібн Хаукаль, Аль-Ідрісі, Худуд аль-Алем, Аль-Джайхані та ін.), а також у деяких географів 10—12 ст. На думку більшості дослідників, С. існувала на тер. ільменських слов'ян у 8—9 ст., її центром було м. Слава (Салау). Це місто ототожнюють з Новгородом або зі Старою Ладогою. На чолі С. стояла родоплемінна знать (князі, дружинники, купці, жерці). Значну частину населення С. становили вільні люди. Існує також гіпотеза, згідно з якою С. містилася у Наддніпрянщині, а її центром був Переяслав (сучасне місто Переяслав-Хмельницький Київ, обл.). С. разом з Куявією і Артанією підтримувала торг, зв'язки з мусульм. Сходом. У деяких ранньосередньовіч. джерелах назву С. мали держ. утворення полабських і балт. слов'ян, а також Польща.

Літ.: Покровский В. С. Древнейшее княжество «Славия». «Уч. записки Саратов, юрид. ун-та», 1960, в. 9; Новосельцев А. П. Вост. источники о вост. славянах и Руси VI—IX вв.

В кн.: Древнерус. гос-во и его междунар. значение. М., 1965; Рыбаков Б. А. Мир истории. Начальные века рус. истории. М., 1984.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази