Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МЕЖУВАННЯ
   

МЕЖУВАННЯ

в Росії — сукупність тех. та юрид. дій, які мали за мету визначити на місцевості та затвердити особливими позначками і актами кордони зем. володінь. Існували генеральне та спеціальне М. Під генеральним М. розумілося розмежування приватновласн. земель між собою та відокремлення їх від земель казенних. Воно мало суцільний та обов'язковий характер, проводилося не до «прізвищ власників» (що мало місце при спец, межуванні, яке здійснювалося через спец, «землемірів або посередників»), а за т. з. дачами (точно визначені одиниці, які складалися з міст, сіл з прилеглими до них землями, пустищами), які мали в док-тах спец, назви. Док-ти генерального М. (плани окремих зем. володінь, повітові межові плани, губернські атласи тощо) були юрид. основою у зем. відносинах. У Росії, у т. ч. в Україні, генеральне М. цар. уряд грунтовно став проводити з 60-х рр. 18 ст. Хоча першу спробу провести зем. розмежування на Лівобереж. Україні було зроблено ще в 1729—31. За гетьмана Д. П. Апостола було проведено облік зем. майна власників з метою встановити титул землеволодіння шляхом ревізії маєтків, зв'язаних із рангами козац. старшини (т. з. генеральне слідство по маєтності). Після ліквідації гетьм. влади (1764) цар. уряд проводив генеральне М. в Україні в рамках загальноросійського, яке було розпочате за цар. маніфестом 19(30). IX 1765 та уряд, інструкцією 1766.

Проведенням генерального М. керувала створена при Сенаті межова експедиція, якій були підпорядковані губернські межові канцелярії та побітові межові контори. Ці ж органи розглядали спірні межові справи (причому тільки питання про кордони дач, а не про саме право власності). В Україні цими справами займалися підкоморські суди, які 1834 були перейм, на межові. У зх. губерніях Рос. імперії у зв'язку з проведенням тут генерального М. в 1810 були створені спец, межові суди (загальний межовий суд, апеляційні межові суди у пов. містах, аз 1815 — вищий губернський межовий апеляційний суд). Вони проіснували до 1840.

Літ.: Герман И. Е. История рус. межевания. М., 1914; Рубинштейн Н. Л. Сельс. хоз-во России во второй пол. XVIІІ в. М., 1957.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази