Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕКРЕТ
   

ДЕКРЕТ

(франц. decret, від лат. decretum — рішення, постанова, указ) — 1) Постанова органу верх, влади деяких держав, що має силу закону. У Давньому Римі — акти сенату, консула, імператора.

2) Законод. акти найвищих органів Франц. Республіки кінця 18 ст. і Паризької комуни 1871. В сучас. Франції Д. видаються президентом та прем'єр-міністром. Д. президента набувають юрид. сили після підписання прем'єр-міністром або відповідним міністром.

3) У Рад. д-ві у перші роки її існування (у т. ч. в Україні) законод. акти найвищих органів держ. влади та управління (з'їздів Рад, ВЦВК, ВУЦВК, РНК, а після утворення СРСР -ЦВК і РНК СРСР; див. Декрет про землю 1917, Декрет про мир 1917, Декрети радянської влади).

Конституції УРСР 1937 та 1978 видання Д. не передбачали, проте BP України Законами «Про тимчасове делегування Кабінету Міністрів України повноважень видавати декрети в сфері законодавчого регулювання» (1992, в ред. Закону «Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про тимчасове зупинення повноважень Верховної Ради України, передбачених пунктом 13 статті 97 Конституції України, і повноважень Президента України, передбачених пунктом 74 статті 114s Конституції України"» від 19.XII 1992) та «Про доповнення Конституції (Основного Закону) України статтею 97і та внесення змін і доповнень до статей 106, 1145 і 120 Конституції України» (1992) внесла в чинне зак-во зміни і доповнення, згідно з якими KM України тимчасово, до 21.V 1993, були делеговані повноваження видавати Д. у сфері законод. регулювання відносин власності, підприєм. діяльності, соціального і культур, розвитку, держ. митної, н.-т. політики, кредитно-фін. системи, оподаткування, держ. політики оплати праці і ціноутворення. Ці Д. мали силу законів, вони зупиняли дію конкр. законод. актів або вносили до них зміни і доповнення. Конституцією України 1996 видання Д. не

передбачено. Н. Р. Нижник.

 

Схожі за змістом слова та фрази