Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow СЕНЕКА
   

СЕНЕКА

Луцій Анней (Lucius Anneus Seneca; бл. 4 до н. е., м. Кордуба, Іспанія — 65 н. е., Рим) — рим. філософ, держ. діяч і оратор. Отримав освіту ритора та філософа. Практ. діяльність розпочав з посади повіреного, а з часом отримав квестуру (див. Квестори), що дало йому сенатор, звання. Його перші публічні виступи в сенаті відбулися у присутності імп. Калігули. В сенаті С. опинився у центрі політ, інтриг. Був засуджений сенатом до смертної кари, яку потім замінили висланням на о. Корсика, де він провів 8 років. Після повернення до Риму отримав претуру, був вихователем (49—54 н. е.) майбутнього імп. Нерона, з часом став його радником, а потім — консулом. У перші роки

Сенека Луцій Анней - leksika.com.ua

правління Нерона мав істотний вплив на нього, по суті вони спільно керували д-вою (до 62 — разом з Секстом Афранієм Бурром). У 65 н. е. з політ, мотивів відійшов від держ. справ. За наклепом був звинувачений у спробі держ. перевороту та прагненні оголосити себе імператором. Покінчив життя самогубством. Як ритора С. порівнювали з Овідієм. У філософії був еклектиком, хоча сам називав себе стоїком; знаходився під впливом епікуреїзму, піфагореїзму. Стоїцизм у вченні С. мав форму морально-реліг. переконання. З трьох частин філософії стоїків (логіки, фізики, етики) С. висував на перший план етику, вважаючи, що філософу належить бути «педагогом роду людського». Доводив, що в світі панує закон долі, зумовлений реальною необхідністю. З виступів С. збереглися лише окр. фрагменти, які були написані ним для Нерона. Філос. твори С. згадані у Квінтіліана під наз. «Діалоги». Відомими філос.-етич. творами С. є і «Моральні листи до Луцилія», «Про душевний спокій», «Про щасливе життя» та ін.

Тв.: Филос. трактаты. СПб., 2000.

Літ.: Модестов В. И. Философ Сенека и его письма к Люцилию. «Университ. изв.», 1871, № 12; Рим. стоики: Сенека. Эпиктет. Марк Аврелий. М., 1995; Сократ; Платон; Аристотель; Сенека: Биогр. очерки. М., 1995; Шалимов О. А. Образ идеального правителя в Древнем Риме в серед. I — нач. II века и. э. М., 2000.

О. В. Батанов.

 

Схожі за змістом слова та фрази