Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОЛЮВАННЯ
   

ПОЛЮВАННЯ

— дії людини, спрямовані на вистежування, переслідування мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються у напіввільних умовах, з метою їх добування та саме добування (відстріл, відлов). Регулюються Законами України «Про мисливське господарство та полювання» (2000) і «Про тваринний світ» (2001). Відповідно до зак-ва право на П. у межах визначених для цього мисливських угідь надається гр-нам, які досягли 18-річного віку і мають док-ти, що засвідчують це право: посвідчення мисливця; щорічну контрольну картку обліку добутої дичини і порушень правил П. з відміткою про сплату держ. мита; дозвіл на добування мисл. тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо); відповідний дозвіл на право користування вогнеп. мисл. зброєю; паспорт на собак мисл. порід, інших ловчих звірів і птахів з відміткою про допуск до П. у поточ. році в разі їх використання під час П. Зазначені док-ти мисливець зобов'язаний мати під час здійснення П., транспортування або перенесення продукції П. і пред'являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та П. До П. прирівнюються: а) перебування осіб у межах мисл. угідь, у т. ч. на польових і лісових дорогах (крім доріг заг. користування), з будь-якою стрілец. зброєю або з капканами та ін. знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисл. порід чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією П.; б) перебування осіб на дорогах заг. користування з продукцією П. або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю. П. є законним, якщо відбувається з додержанням правил, передбачених Законом «Про мисливське господарство та полювання». Цими правилами визначено способи і строки П., ліміти використання мисл. тварин. Зокрема, розрізняють індивідуальне П., колективне П., колективне П. з нагоничами (облавне). П. дозволяється з використанням: мисл. вогнеп. зброї; собак мисл. порід, ін. ловчих звірів і птахів (за наявності паспортів на них з допуском до П. у поточ. році); сіток і пасток для відлову тварин живцем; пасток для добування хутр, звірів з наук, метою та для переселення; вишок; пахучих неотруйних принад. П. може здійснюватися і з мисл. зброєю, що належить ін. фіз. особі, однак лише в її присутності й за наявності у мисливця та власника зброї відповід. дозволів, виданих органом внутр. справ.

П. на парнокопит. тварин, ведмедя, куницю лісову, куницю кам'яну, норку американську, тхора лісового, бобра, нутрію вільну, ондатру, бабака, білку здійснюється відповідно до лімітів, що затверджуються на мисл. сезон спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади в галузі охорони навкол. природ, середовища за поданням спеціально уповноваженого центр, органу викон. влади в галузі мисл. г-ва і П. на підставі пропозицій користувачів мисл. угідь, погоджених з місц. органами спеціально уповноваженого центр, органу викон. влади в галузі охорони навкол. природ, середовища в АР Крим, областях, містах Києві, Севастополі та місц. органами спеціально уповноваженого центр, органу викон. влади в галузі мисл. г-ва і П.

П. на інших мисл. тварин регулюється нормами відстрілу, що встановлюються на мисл. сезон спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади в галузі охорони навкол. природ, середовища разом зі спеціально уповноваженим центр, органом виконавчої влади в галузі мисл. господарства і П. за поданням їх органів в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

П. може здійснюватися у такі строки: на норця великого, качок (крім гоголя, черні білоокої, савки, огара, галагаза, гаги звичайної, лутка, крохалів), лиску, курочку водяну, пастушка, куликів (крім кулика-сороки, ходуличника, шилодзьобки, кроншнепів, чайки, лежня, дерихвостів, поручайника, крем'яшника, чорниша, перевізника, фіфі, зуйків морського, малого, великодзьобого, галстучника), голубів (крім голуба-синяка) — у серпні—грудні; на самців крижня, тетерука, вальдшнепа та гусок: сіру білолобу велику, гуменника — у березні—квітні, серпні—січні; на куріпку сіру, кеклика, фазана, рябчика — у жовтні—грудні; на перепела — у серпні—жовтні; на самця козулі — з 1 травня по грудень включно; на самців кабана, лані, оленів благородного та плямистого, лося, муфлона — у серпні—січні; на самок кабана, лані, оленів благородного та плямистого, козулі, лося і муфлона та на молодняк (до двох років) зазначених видів — у вересні—січні; на ведмедя — у жовтні—грудні; на білку, нутрію вільну; єнотовидного собаку, лисицю, куницю лісову і куницю кам'яну, тхора лісового — з 15 жовтня по лютий включно; на бобра, ондатру, норку американську — з 1 листопада по лютий включно; на кроля дикого і зайця-русака — з 1 листопада по січень включно; на бабака — у липні—вересні. П. протягом мисл. сезону може здійснюватися в усі дні тижня. Строки П. (конкретна дата відкриття та закриття П. на той чи ін. вид мисл. тварин, дні П.) та порядок його здійснення визначаються спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади в галузі мисл. г-ва та П. за погодженням із спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади галузі охорони навкол. природ, середовища, з ін. заінтересованими центр, і місц. органами викон. влади, що доводиться до відома користувачів мисл. угідь і громадськості.

З метою рац. використання мисл. тварин, охорони диких тварин, а також середовища їх перебування забороняється: 1) П. без належного на те дозволу; 2) П. в заборонених для цього місцях, а саме: на територіях та об'єктах природно-заповід. фонду; на відтворюваних ділянках; у межах нас. п. (сіл, селищ, міст), за винятком випадків, передбачених рішеннями РМ АР Крим, обласних рад, Київської та Севастоп. міських рад; в угіддях, не зазначених у дозволі; на відстані ближче як 200 м від будівель нас. пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей; 3) П. у заборонений час, а саме у недозволені строки на відповідні види тварин; у темний період доби (пізніше години після заходу сонця і раніше години до його сходу);

4) П. із застосуванням або використанням заборонених знарядь і забороненими способами, а саме: клеїв, петель, підрізів, закотів, гачків, самострілів, ловчих ям; отруйних та анестезуючих принад; живих сліпих чи знівечених тварин як принад; звуковідтворювальних приладів та пристроїв; електричного обладнання для добування тварин; штучних світлових джерел, приладів та пристроїв для підсвічування мішеней, у т. ч. приладів ніч. бачення; дзеркал та ін. пристроїв, що осліплюють тварин; вибухових речовин; з під'їзду на автомототранспорті, а також на плавучих засобах з працюючим двигуном; літаків та вертольотів; немисливської (у т. ч. військової) вогнеп., пневматичної та ін. стрілецької зброї, а також нарізних вкладок, напівавтоматичної або автоматичної зброї з магазинами більш як на два патрони; руйнування жител тварин, бобрових загат, гнізд птахів; газу та диму; заливання нір звірів; а також на тварин, які зазнають лиха (переправляються водою або по льоду, рятуються від пожежі, повені тощо); на пернату дичину з нарізною вогнеп. зброєю; на хутрових звірів (крім вовка та ведмедя) з нарізною вогнеп. зброєю калібром більш як 5,6 мм; на копитних тварин і ведмедя з використанням малокаліберної гвинтівки під патрон кільцевого запалювання або набоїв, споряджених картеччю чи шротом; П. з мисл. собаками, ловчими звірами і птахами без наявності на них відповід. паспорта з допуском до П.;

5) транспортування або перенесення добутих тварин чи їх частин без відмітки цього факту в дозволі на їх добування; 6) допускання собак у мисл. угіддя без нагляду; 7) П. з порушенням установленого для певної території (регіону, мисл. г-ва, обходу тощо) порядку здійснення П.; 8) П. на заборонених для добування тварин; 9) збирання яєць птахів, загиблих тварин або їх частин, руйнування, нищення або псування штучних гніздищ, солонців, годівниць для звірів і птахів, посівів корм, рослин, мисл. вишок, вказівних знаків, відповід. вивісок та ін. атрибутів мисл. г-ва.

Держ. контроль за додержанням правил П. здійснюється КМ України, спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади в галузі мисл. г-ва та П., спеціально уповноваженим центр, органом викон. влади в галузі охорони навкол. природ, середовища, їх місцевими органами, місц. держ. адміністраціями, ін. держ. органами відповідно до зак-ва. Громад, контроль за П. здійснюється громад, інспекторами охорони навкол. природ, середовища та громад, мисл. інспекторами. Особи, винні в порушенні правил П., притягуються до юрид. відповідальності.

Див. також Мисливство.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази