Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАКОНИ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ 1939
   

ЗАКОНИ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ 1939

- два закони, що їх ухвалив сойм Карпатської України 15.III 1939 на своїй єдиній сесії і які мали статус конституційних та визначали форму нового держ. утворення. Першим законом Карп. Україну проголошено незалежною д-вою. Це була республіка на чолі з президентом, обраним соймом Карп. України. Держ. мовою у ній проголошено укр. мову. Кольорами держ. прапора були синій і жовтий. Держ. гербом визнавався існуючий герб краю із зображенням ведмедя у лівому червоному полі та чотирьох синіх та жовтих смуг у правому полі, а також тризуб св. Володимира Великого із хрестом. Держ. гімном проголошувалася пісня «Ще не вмерла Україна». Ухвалення цього конст. закону соймом Карп. України означало, що це держ. утворення ставало незалежною д-вою. Назва, держ. мова, прапор і гімн підкреслювали укр. характер новоств. д-ви. Екстрем. умови, в яких працював законод. орган (стрімка агресія угор. військ), наклали відбиток на якість цього джерела права: в ньому практично відсутні норми, які б регламентували питання організації держ. влади, тер. устрою, дії зак-ва Карп. України та його співвідношення із зак-вом Чехосл. республіки.

Другим законом сойм Карп. України уповноважив уряд за згодою президента республіки видавати розпорядження, що мали силу закону, крім зміни конст. законів. Обидва закони вступали в силу одразу після ухвалення. Однак втілити їх у життя практично не вдалося через угор. окупацію тер. Карп. України, органи влади якої змушені були емігрувати за кордон.

Літ.: Росоха С. Сойм Карп. України. Л., 1991; Лемак В. Карп. Україна 1938—1939 рр.: держ.-правовий аспект. Ужгород, 1993.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази