Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОВЕДІНКА
   

ПОВЕДІНКА

— процес взаємодії живих істот з навкол. середовищем, опосередкований їх зовнішньою (руховою) і внутрішньою (психічною) активністю. Виникає на високому рівні організації матерії, коли з'являється здатність сприймати, зберігати і перетворювати інформацію, використовувати її з метою самозбереження і пристосування до умов існування. Термін застосовується як до окр. індивідів (біол. виду), так і до соціальних спільнот. В умовах колект. життя П. індивіда залежить від характеру його стосунків з групою, колективом, членом яких він є. Ціннісні аспекти П. виступають найбільш чітко, коли дії мають характер вчинку, що контролюється системою норм сусп-ва.

Що стосується патології П., то її найсуттєвішою ознакою є її неадекватність об'єктивним потребам ситуації та настановлення особи. Спостерігаються розбіжності між об'єктив, подразником і актом П., між мотивом і вчинком. Цільність П. порушується внаслідок розщеплення її вербального і реального планів, коли розпочата дія не завершується, послаблюються критичність і контроль та час реалізації програми П.

У прав, сфері зміст П. пов'язаний насамперед з функцією правореалізації. Вона може бути правомірною (див. Правомірна поведінка) і неправомірною. Наслідком останньої є злочини та ін. правопорушення (див. Злочинна поведінка). Боротьба з цими негат. сусп. явищами лежить у площині трансформації П. неправомірної у правомірну, підвищення правової культури гр-н.

Див. також Поведінка правова.

Літ.: Нурпеисов Е. К. Механизм формирования правомерного поведения личности. М., 1980; Кудрявцев В. Н. Прав, поведение: норма и патология. М., 1982; Оксамыт-ный В. В. Правомерное поведение личности. К., 1985; Юрид. психологія. К., 2000; СтоляренкоА. М. Псих, приемы в работе юриста. М., 2000; Прикладная юрид. психология. М., 2001.

Н. I. Клименко.

 

Схожі за змістом слова та фрази