Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОКАЗАННЯ ПОТЕРПІЛОГО
   

ПОКАЗАННЯ ПОТЕРПІЛОГО

- повідомлення про відомі обставини злочину, яким потерпілому заподіяно моральної, фіз. або майн. шкоди, а також про ін. обставини, що мають бути встановлені у кримінальній справі. П. п. є самостійним джерелом доказів. Порядок виклику, допиту потерпілого регулюється ст. 49, 72, 85, 167, 171 КПК України. Визнання особи потерпілою має бути процесуально оформлено постановою органу дізнання, слідчим, прокурором або суддею, а судом — ухвалою. Допит потерпілого має відбуватися за тими самими правилами, що й допит свідка. КПК встановлено відмінність потерпілого від свідка. Потерпілий попереджається про крим. відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань за ст. 178 КК України, оскільки за відмову від дачі показань він відповідальності за чинним зак-вом не несе. Стаття 63 Конституції України передбачає, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

Відповідно до ст. 49 КПК особа, визнана потерпілою від злочину, має право давати показання за справою. Потерпілий і його представник мають право: подавати докази; заявляти клопотання; знайомитися з усіма матеріалами справи з моменту закінчення досуд. слідства, а у справах, в яких досуд. слідство не проводилося, — після віддання обвинуваченого до суду; брати участь у суд. розгляді; заявляти відводи; подавати скарги на дії особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора і суду, а також подавати скарги на вирок або ухвали суду і постанови нар. судді. У випадках, передбачених ч. 1 ст. 27 КПК, потерпілий має право у суд. розгляді особисто або через свого представника підтримувати обвинувачення.

У справах про злочини, внаслідок яких сталася смерть потерпілого, зазначені вище права мають його близькі родичі. Потерпілий може бути допитаний про різні обставини, які підлягають встановленню по справі, а також про особисті взаємозв'язки з обвинуваченим. Не можуть служити доказами дані, повідомлені потерпілим, Джерело яких Невідоме.

В. Г. Клочков.

 

Схожі за змістом слова та фрази