Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СПІКЕР
   

СПІКЕР

(англ. speaker, первісно — особа, що говорить; оратор, від speak — говорити) — у більшості країн англо-сакс. правової сім'ї гол. посадова особа однопалат. парламенту (в Замбії, Кенії та ін.) або нижньої палати двопалат. парламенту (в Австралії, Великобританії, Індії, Канаді, США та ін.). Посада С. вперше була запроваджена в Англії 1377. Спочатку осн. функція С. полягала в оголошенні відповіді палати громад на вимоги і пропозиції короля та у викладі власної позиції палати. Поступово повноваження С. збагачувалися широкими орг.-розпорядчими функціями і нині в більшості країн охоплюють: головування на засіданнях палати, керівництво дебатами депутатів, тлумачення парлам. процедур та контроль за їх дотриманням, забезпечення порядку та парлам. дисципліни, підписання прийнятих палатою актів, дотримання деяких парлам. церемоніальних процедур, представництво палати у міжнар. стосунках, зносини з ін. владними структурами тощо.

Посада С, як правило, виборна (але у Замбії, напр., він призначається президентом країни), обирається на весь строк повноважень парламенту, найчастіше репрезентує партію більшості. У Великобританії та ряді ін. країн С. офіційно вважається позапартійним і навіть на час перебування на цій посаді виходить зі складу партії. У деяких країнах С. не бере участі в голосуванні (крім випадків, коли голоси парламентаріїв поділяються порівну) або голосує останнім. У більшості ін. країн функції, аналогічні функціям С., виконують голови палати чи парламенту (в Україні — Голова Верховної Ради України). У ряді країн функції С. здійснюють колег, органи: в Італії, Швейцарії — бюро палати, в Німеччині — президія палати. Такий колег, орган очолює голова (у Польщі — маршалок, у Швеції — тальман та ін.).

Літ.: Вильсон В. Государство. Прошлое и настоящее конст. учреждений. М., 1905; Конст. (государственное) право зарубеж. стран, т. 1—2. М., 1995; Рябов С. Г. Політол. теорія д-ви. К., 1996; Шаповал В. М. Конст. право за-рубіж. країн. К., 2001.

К. Е. Жолковський

 

Схожі за змістом слова та фрази