Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА В РОСІЇ 1861
   

СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА В РОСІЇ 1861

- реформа у сільс. г-ві, осн. змістом якої було скасування кріпосного права в Росії. її проголошено маніфестом імп. Олександра ІІ від 19.ІІ (3.ІІІ) 1861. Водночас затверджено 17 законод. актів, що стосувалися реформи. Це, зокрема: Загальне положення про селян, які вийшли з кріпосної залежності 1861; Положення про влаштування дворових людей, які вийшли з кріпосної залежності; Положення про викуп селянами, які вийшли з кріпосної залежності, їхньої садибної осілості та про сприяння уряду надбанню цими селянами у власність польових угідь; Положення про губернські та повітові у селянських справах установи; Правила про порядок введення в дію Положень про селян, які вийшли з кріпосної залежності.

Згідно із Загальним положенням, зберігалася власність поміщиків на землю, зем. наділи. Селяни повинні були викупити надані їм наділи; до викупу селяни залишалися тимчасовозобов'язаними і мали відробляти на користь пана оброк або панщину. Гол. ідея С. р. в Р. 1861 полягала в тому, щоб після викупу створити общинну власність на землю. Община мала стати ниж. ланкою адм. управління в селі. З метою забезпечення реформи передбачалося утворення спец. держ. апарату, зокрема упродовж двох років у кожній з губерній, на які поширювалася С. р. в Р. 1861, мали бути утв. губер. у сел. справах присутствія, введено інститут мирових посередників. Ухвалено акти стосовно окр. регіонів та окраїн Росії. До них належали, зокрема, «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях у губерніях: великоросійських, новоросійських і білоруських»; «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях у губерніях малоросійських: Чернігівській, Полтавській і частині Харківської», «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях в губерніях: Київській, Подільській і Волинській», «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях в губерніях: Віденській, Гродненській, Ковельській, Мінській і частині Вітебської». С. р. в Р. 1861 зберегла значні залишки кріпацтва — політ, безправ'я селян, відробітки, штрафи, високу орендну плату, а також тілесні покарання, скасовані тільки 1903. Викупні платежі за землю скасовано згідно з указом Сенату «Про поліпшення добробуту і полегшення становища селянського населення» від 9(22).ХІ 1905.

Сел. реформа тривала понад 40 років, але бажаних результатів не дала. У зв'язку з цим з 1906 в Росії було розпочато Столипінську аграрну реформу.

Літ.: Теплицький В. П. Реформи 1861 року і агр. відносини на Україні. К., 1959; Марченко В. І. Укр. сел. реформа. Істор.-теор. аспект (1861-1929 рр). К, 1995; Історія д-ви і права України, т. 1. К, 2000; Зем. право. К, 2001.

В. І. Семчик.

 

Схожі за змістом слова та фрази