Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАСИЛЬСТВО
   

НАСИЛЬСТВО

— умисний фіз. чи псих, вплив однієї особи на іншу, проти її волі, що спричиняє цій особі фіз., моральну, майнову шкоду, або містить у собі загрозу заподіяння зазначеної шкоди зі злочин, метою. Такий вплив на особу здійснюється вчиненням певних умисних діянь.

Як правило, Н. вчиняється діями, що є актив, поведінкою особи. Однак відомі випадки вчинення Н. і шляхом пасив, поведінки. Напр., винний тривалий час не дає їжі малоліт. дитині або особі, яка перебуває у безпорад. стані, вчиняючи в такий спосіб умисне вбивство. Особа, яка вчиняє насильн. діяння, усвідомлює їх характер, передбачає наслідки цих діянь і бажає або свідомо допускає їх настання. Коли такий вплив здійснюється з необережності, то має місце необережне заподіяння фіз. шкоди особі (позбавлення життя, заподіяння тілесних ушкоджень та ін.). За формою вияву Н. поділяється на фіз. та психічне й може бути правомірним (необхідна оборона, затримання злочинця, крайня необхідність, виконання служб, обов'язку, проведення хірургіч. операції, наук, експерименту та ін.) або протиправним, злочинним, зокрема, при вчиненні таких злочинів, як бандитизм, розбій, умисне вбивство, умисне заподіяння тілесних ушкоджень, згвалтування, грабіж, вимагання (рекет). Водночас, в окремих випадках, можуть мати місце ненасильн. злочинні дії: позбавлення життя ін. особи або заподіяння їй тілесних ушкоджень за згодою чи за її проханням. У цих випадках згода або прохання особи не усувають сусп. небезпечності й крим. протиправності вчинених винним діянь. Насильн. злочинні діяння заподіюються однією особою (суб'єктом злочину) ін. особі (потерпілому). Заподіяння самому собі смерті, тілесних ушкоджень і т. ін. не є кримінально протиправним, але засуджується громад, мораллю. Іноді шляхом заподіяння тілесних ушкоджень самому собі вчиняються окр. злочини. Напр., ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК України), ухилення від призову за мобілізацією (ст. 336 КК), ухилення від військ, служби шляхом самокалічення або ін. способом (ст. 409). Фіз. злочинне Н. — кримінально протиправний вплив на організм ін. людини, який вчиняється проти її волі й спричиняє їй фіз. шкоду: смерть, погіршення здоров'я, порушення тілесної недоторканності, позбавлення особистої свободи (волі). За характером заподіяної фіз. шкоди злочинне Н. поділяється на три види: вбивство; Н., що є небезпечним для життя і здоров'я потерпілого; Н., що не є небезпечним для життя і здоров'я потерпілого. Відповідно до п. 10 пост. Пленуму ВС України «Про судову практику в справах про корисливі злочини проти приватної власності» від 25.ХІІ 1992 (зі змінами від 4.УІ 1993) небезпечним для життя і здоров'я потерпілого є таке Н.: заподіяння легкого тілесного ушкодження, що спричинило короткочас. розлад здоров'я або короткочас. втрату працездатності, серед, тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження, а також ін. насильн. дії, які не призвели до вказаних наслідків, але були небезпечними для життя чи здоров'я у момент вчинення. До останніх, зокрема, належить Н., що призвело до втрати свідомості чи мало характер мордування, здушення шиї, скидання з висоти, застосування електроструму, зброї, спец, знарядь.

Згідно з п. 9 згаданої постанови Пленуму ВС України під Н., що не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, слід розуміти заподіяння легкого тілесного ушкодження, що не призвело до короткочас. розладу здоров'я або короткочас. втрати працездатності, а також вчинення ін. насильн. дій (нанесення ударів, побоїв, обмеження чи незаконне позбавлення волі) за умови, що вони не були небезпечними для життя і здоров'я у момент заподіяння. Псих, злочинне Н. — кримінально протиправна, реальна погроза заподіяти потерпілому фіз., моральну або майнову шкоду для досягнення злочинної мети. Залежно від форми Н. може бути: словесним; письмовим; у вигляді конклюдент. дій — жестів, демонстрації зброї та ін. Психічне Н. спрямоване на психіку потерпілого, спричиняючи різноманітні почуття: жах, гнів, обурення, схильність виконати вимогу винуватця і т. ін. Іноді, напр., при вчиненні згвалтування, розбійного нападу, психічне Н. може виявлятися у застосуванні фізичного Н. щодо близьких потерпілому осіб — родичів, ін. осіб, доля яких для потерпілого має істотне значення.

Літ.: Гаухман Л. Д. Насилие как средство совершения преступления. М., 1974; Левертова Р. А. Ответственность за психич. насилие по сов. уголов. праву. Омск, 1978; Проблеми насильства в сім'ї: прав, та соціальні аспекти. X., 1999; Наук.-практ. коментар Крим, кодексу України. К, 2001.

В. К. Грищук.

 

Схожі за змістом слова та фрази