Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПРАВИЛА МІРАНДИ
   

ПРАВИЛА МІРАНДИ

(Miranda Warning) - сформульоване Верх, судом США рішення, спрямоване на недопущення незакон. дій з боку правозастос. органів (поліції) при а решті чи допиті особи або коли її свобода обмежена іншим чином. П. М. отримали свою назву після прийняття 1966 Верх, судом США рішення про скасування вироку в справі 24-річного злочинця Е. Міранди (Е. Miranda), якого було засуджено до 20-річного строку тюремного ув'язнення за пограбування однієї жінки і за викрадення та зґвалтування іншої (1963), незважаючи на ту обставину, що у вчиненні злочинів Міранда повністю зізнався. Верх, суд 5 голосами проти 4 скасував вирок, оскільки співробітники поліції перед поч. допиту і пред'явлення для впізнання не зробили відповідне попередження Міранді та не повідомили про його право на захист, тобто проігнорували необхідні умови, які свідчили б про добровільність зізнання. У загальному вигляді П. М. полягають у тому, що перед тим, як поставити перше запитання, співробітник поліції зобов'язаний попередити заарештованого про те, що: 1) він має право мовчати; 2) все, що він скаже, може бути використано як доказ проти нього в суді; 3) у нього є право на адвоката; 4) якщо він не в змозі найняти адвоката, то його буде призначено.

Ознайомлюючи заарештованого з П. М., співробітник поліції зобов'язаний викласти їх у повному обсязі й без будь-яких перекручень. Співробітники поліції США мають при собі картку з роздрукованими вимогами П. М. і повинні пред'являти її у необхідних випадках. Зазвичай заарештованому пропонують підписати таку картку із зазначенням дати і часу. Якщо всі необхідні попередження згідно з П. М. зроблені й особа не заперечує проти опитування, співробітники поліції мають законне право провести допит. Проте, якщо заарештований під час допиту відмовиться відповідати на поставлені запитання або вирішить, що йому потрібна консультація адвоката, допит має бути припинено. Положення П. М. не означають, що в будь-якому випадку постановки співробітником поліції запитання необхідно попереджати про права заарештованого. Напр., коли співробітник поліції в районі патрулювання помічає певні порушення і запитує оточуючих, що відбувається, то отриману від будь-кого самоінкримінуючу заяву надалі може бути використано як доказ у суді. Адже особа, котра зробила таку заяву, не була заарештованою, а співробітник поліції виконував звичні обов'язки по охороні громадського порядку. Але, як тільки відбувається арешт особи, П. М. вступають у дію, оскільки факт, затримання, обмеження права на пересування з боку поліції та реальність перебування під вартою — обов'язкова умова застосування П. М.

Літ.: Махов В. Н., Пешков М. А. Уголов. процесе США (Досудеб. стадии). М., 1998; Махов В. Н., Пешков М. А. Правила Миранды подвергаются критике. «Рос. юстиция», 2000, № 1.

О. С. Врублевський.

 

Схожі за змістом слова та фрази