Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СМЕРТЬ
   

СМЕРТЬ

— незворотне припинення осн. життєвих функцій організму (кровообігу, дихання, діяльності центр, нервової системи), природ, кінець існування всякої відокремленої живої системи. Перехід від життя до смерті не є миттєвим, цей процес називається вмиранням і складається з ряду послідовних етапів [передагонічний стан, термінальна пауза, агонія (конання), клінічна С., біологічна С]. Спочатку організм, що припинив життєдіяльність, зберігає прижиттєві структури та форми, але в ньому відсутні ознаки життя: він нерухомий, не реагує на зовн. подразники, припиняються осн. фізіол. процеси, тобто організм перетворюється на труп. Зміни, що настають в організмі після С., — це результат розкладання білків та ін. біополімерів, що є осн. матеріальним субстратом життя, вони незворотні. Початком їх вважають посмертну денатурацію білка (розкладання трупа), що призводить до руйнації мертвого тіла.

Розрізняють С. природну (фізіологічну) та неприродну, передчасну (патологічну). Природна С. є результатом тривалого, поступового згасання осн. життєвих функцій організму (старіння). Неприродна С. настає від хворобливих уражень або ушкоджень життєво важливих органів раніше, ніж вичерпані фізіол. запаси організму. Вона може бути ненасильною (раптовою, наглою) та насильною. Ненасильна С. — це С, яка сталася від хвороби. Насильна С. може бути наслідком убивства, самогубства, випадку. Ці поняття становлять прав, основу класифікації С.

У суд.-мед. відношенні С. — загибель цілого організму, пов'язана насамперед з припиненням діяльності серця; характеризується незворот. змінами центр, нерв, системи, а потім і ін. тканин організму. Досить часто біологічну С. суд. медики констатують на місці виявлення трупа за наявності абс. ознак С. (трупних плям, заклякання, охолодження, гниття тощо). Осн. питання, що вирішується у першу чергу після дослідження трупа в морзі, — це встановлення причини С, зв'язку між травмою (хворобою) та ускладненнями, які призвели до С. Це має важливе значення для кваліфікації злочинів проти особи.

Процеси вмирання організму є предметом вивчення танатології (науки про С). її окр. розділом є суд.-мед. танатологія, яка досліджує всі види насильної та раптової С.

Літ.: Пермяков Н. К. Основы реанимационной патологии. М., 1979; Патол. анатомія (загальнопатол. процеси). К., 1997; Суд. медицина. К., 1999; Судеб, медицина. СПб., 2001.

А. С. Лісовий.

 

Схожі за змістом слова та фрази