Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СІНГАПУР
   

СІНГАПУР

Республіка Сінгапур (англ. Singapore, Republic of Singapore; малайс. Singapu-ra, Repablik Singapura; кит. Xinjiapo, Xinjiapo Kung- ho-kuo; таміл. Singapore, Singapore Kudiya-rasu) — д-ва у Пд.-Сх. Азії, розташована на однойм. о-ві. Тер. — 639,1 км2 Нас. — 4,45 млн. чо л. (2002, оц.): китайці (76,7%), малайці (14 %), індійці (7,9%) та ін. Столиця -м. Сінгапур. Офіц. мови — малайська, англійська, китайська і тамільська. Грош. одиниця — сінгапурський долар.

Нац. свято — День незалежності (9 серпня). С. — республіка з парлам. формою держ. правління.

Назва походить із санскриту Singa Pura — місто лева. Відлік історії С. прийнято вести з 1299, коли на острові виникло перше поселення міського типу. З 14 ст. С. — у складі індонез. імперії Маджапахіт; у 15 ст. належав до Тайської д-ви,

згодом до султанату Джохар. У 1819 С. заволоділа англ. Ост-Індська компанія. Протягом 1826—1946 С. перебував у складі англ. колонії Стрейтс-сетлментс. У 1942—45 був окупований Японією. 1959 С. одержав статус авт. д-ви. У 1963—65 на правах штату входив до Федерації Малайзії. 9.VIII 1965 проголошено незалежність С. С. — парлам. республіка. Діє конституція 1963. З часу заснування С. при владі безперервно перебуває Партія нар. дії (ПНД).

Главою д-ви є президент, який обирається заг. прямими виборами на 6 років. Рішення президента підлягають контрасигнуванню прем'єр-міністра або окр. міністрів. Президент призначає прем'єр-міністра з числа парламентаріїв. Законод. влада належить однопалат. Парламенту в складі 83 депутатів. Парламент обирається за мажоритар. системою на 5 років. Крім того, частина депутатів обирається за індивід, списками за «груповим представництвом» (такі групи формуються за принципом парт, належності з 3—6 чоловік, один з яких має представляти нац. меншину С, у першу чергу малайську). З 1990 введено практику «призначуваних парламентаріїв» — до 9 чол. з найбільш відомих позапарт. діячів країни призначаються президентом на 2 роки.

4 депутати отримують мандати за положенням про «необраних членів Парламенту», що дає змогу 4 представникам опозиції, які набрали найб. кількість голосів, але не пройшли до Парламенту, набувати статусу парламентаріїв. Викон. влада належить кабінету міністрів на чо-ті з прем'єр-міністром. КМ несе колект. відповідальність перед Парламентом. Суд. влада представлена Верховним судом (Високий суд, Апеляційний суд, Кримінальний апеляційний суд) та судами магістратів, окруж. судами, судами для неповнолітніх. Існують шаріат, суди, що вирішують сімейні відносини у мусульм. громаді С. Прав, система С. у цілому грунтується на

Державний герб Сінгапуру - leksika.com.ua

англ. заг. праві, але деякі питання у кит., му-сульм. та індуській громадах регулюються звичаєвим кит., мусульм. та індус, правом. У С. визнається англ. доктрина права, що вважає суд. прецедент важливим джерелом права. С. — член ООН з 1965, АСЕАН та ряду ін. міжнар. організацій. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією. Дип. відносини України з С. встановлено 31.ІІІ 1992.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази