Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕЗАКОННІ ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ
   

НЕЗАКОННІ ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ

- операції, предметом яких є валютні цінності, що здійснюються з порушенням встановленого законом порядку. За зак-вом валютними є З види операцій, які пов'язані з: 1) переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України; 2) використанням валютних цінностей у міжнар. обігу як засобу платежу, з передачею заборгованостей та ін. зобов'язань, предметом яких є валютні цінності; 3) ввезенням, переказуванням і пересиланням на тер. України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валют, цінностей. Здійснення цих операцій регулюється валют, зак-вом (його осн. актом є декрет КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.ІІ 1993). Порушення зак-ва тягне за собою адм. відповідальність або застосовування фін. санкцій. Фін. санкції (штраф) застосовуються до резидентів та нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, зокрема, за: здійснення операцій з валют, цінностями, що потребують одержання ліцензії Нац. банку України, без одержання індивідуальної ліцензії; торгівлю іноз. валютою банками та ін. кред.-фін. установами без ліцензії НБУ та/або з порушенням порядку й умов торгівлі валют, цінностями на міжбанк. валютному ринку України; порушення резидентами порядку розрахунків; несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції; невиконання резидентами вимог щодо декларування валют, цінностей та ін. майна. Фін. санкції за такого роду Н. в. о. застосовуються НБУ та (за його визначенням) підпорядкованими йому установами.

Адм. відповідальність настає за такі порушення правил про валютні операції, як незаконне скуповування, продаж, обмін, використання валют, цінностей як засобу платежу або як застави. Таку відповідальність встановлено ст. 162 КпАП України: вона може полягати в накладенні штрафу від 30 до 44 неоподатковуваних мінімумів доходів ф-н з конфіскацією валют, цінностей. Адм. відповідальність у вигляді штрафу та звільнення з посади чи ін. усунення від виконання функцій д-ви передбачено ст. 9 Закону України «Про боротьбу з корупцією» (1995) за неподання або невчасне подання держ. службовцем чи ін. особою, уповноваженою на виконання функцій д-ви, відомостей про відкриття валютного рахунку в іноз. банку.

За КК України 2001 злочинними визнаються ухилення від повернення виручки в іноз. валюті (ст. 207) та незаконне відкриття або використання за межами України валют, рахунків (СТ. 208).

М. І. Мельник.

 

Схожі за змістом слова та фрази