Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow морт-муж arrow МОРФОЛОГІЯ ЛЮДИНИ
   

МОРФОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

—вчення про форму, будову й мінливість тіла людини у зв'язку з його розвитком та життєдіяльністю. М. л. включає анатомію (описову, топографічну, функціональну, еволюційну, патологічну), ембріологію, гістологію, цитологію і тісно пов'язана з морфологією тварин. З часу сформування антропології як самостійної науки багато які питання М. л. ввійшли до її складу.

М. л. як один з найважливіших розділів антропології вивчає статеві, вікові, територіальні та ін. варіації шкірного покриву (пігментації, рельєфу шкіри долонь і підошов — дерматогліфіка) та його придатків (гол. чин. волосяного покриву), розмірів, пропорцій тіла та маси його окремих компонентів (зокрема, головного мозку), форми і розмірів черепа та кісток посткраніального скелета, об'єму мозкової коробки, форми м'яких тканин обличчя (складок верх, повіки, носа, губ, вушних раковин). М. л. як розділ антропології, на відміну від деяких розділів описової й топологічної анатомії, судової медицини, гігієни дітей і підлітків, вивчає тіло людини в часі (вікові та епохальні зміни), просторі (територіальні, локальні та ін. особливості) і з урахуванням впливу формотворних факторів (кліматичних, геогр. і соціально-екон. умов тощо) і користується спец. методиками (антропометрії, одонтології, системою балів для описових ознак) із залученням методів математичного і генетичного аналізу. Вона взаємопов'язана з антропогенезом та етнічною антропологією, а також з різними галузями медицини, з генетикою людини та пластичною анатомією. Антропометричні дані використовують для обгрунтування стандартів одягу, взуття, розмірної типології меблів тощо.

Літ.: Рогинский Я. Я., Левин М. Г. Антропология. М., 1978; Свиридов А. И. Анатомия человека. К., 1976; Харрисон Дж. [и др.]. Биология человека. Пер. с англ. М., 1979.

Є. І. Данилова.

 

Схожі за змістом слова та фрази