Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ю arrow ЮРІЙ ДОВГОРУКИЙ
   

ЮРІЙ ДОВГОРУКИЙ

(між 1096 і 1100 -1157, Київ; пох. у церкві Спаса на Берестові) — князь ростовський, суздальський, великий князь київський. Шостий син Володимира II Мономаха, який виділив йому Ростов. Після смерті батька 1125 переніс столицю Ростово-Суздальської землі з Ростова в Суздаль, став самостійним князем. По смерті 1132 старшого брата Мстислава, великого князя київського, Ю. Д. став виявляти дедалі більший інтерес до південних земель держави (за це, а також

Юрій Довгорукий - leksika.com.ua

за намагання впливати на політику Новгорода його було прозвано «Довгоруким»). Найперше Ю. Д. силою захопив Переяслав (тепер м. Переяслав-Хмельницький Київ, області), що викликало різкий спротив з бок у чернігівських князів. Перший етап боротьби (1132-35) Ю. Д. за київ, стіл закінчився невдачею: він повернувся до Суздаля, тимчасово відмовившись від своїх домагань. У 1149 Ю. Д. вдалося оволодіти Києвом, але 1151 він зазнав поразки на р. Руті від свого племінника Ізяслава Мстиславича і знову змушений був повернутися до Суздаля. У 1155 ще раз захопив Київ; намагаючись закріпитися на Півдні, роздав тут своїм синам княжіння. Підтримки у місцевого населення не мав; ймовірно, був отруєний на одному з бенкетів. Після смерті Ю. Д. у Києві спалахнуло повстання, в результаті якого всі його завоювання на Півдні було ліквідовано.

Вважається засновником Москви, 1954 йому там встановлено пам'ятник.

Літ.: Погодин М. П. Исследования, замечания и лекции о рус. истории, т. 6. М., 1855; Кучкин В. А. Ростово-Суздал. земля в X — первой трети XIII в. «История СССР», 1969, № 2; Толочко П. П. Киев и Киев, земля в эпоху феод, раздробленности ХII-ХШ вв. К, 1980.

Л. А. Сухих.

 

Схожі за змістом слова та фрази