Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА (МПЕ)
   

МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА (МПЕ)

— комплексне мед.-психол. дослідження, що встановлює психол. закономірності проявів якостей особистості та особливостей поведінки людини, пов'язаних із сомат. (тілесним) захворюванням, фіз. недосконалістю (дефектом), сенсор, недостатністю (вродженою патологією зору і слуху). Практ. застосування МПЕ тісно пов'язане з розвитком психосоматики (від грец. — душа і— тілесний) — галуззю психології, яка вивчає специфіку взаємовпливів псих, і тілесних (фіз., фізіол., нейрофізіол., ендокр.) факторів, котрі зумовлюють певні зміни характеру особи, впливають на функц. можливості її псих, процесів, рівень працездатності і механізми соціально-психол. адаптації. Так, особливим видом порушення працездатності може бути порушення суб'єктив. оцінки своїх можливостей, тобто зневіра людини у власних силах. Емоц.-негат. фон самосприйняття через незадоволення власною зовнішністю з приводу фіз. чи космет. вади здатний сформувати комплекс неповноцінності і створити передумови для деформації особистісних рис, полегшеної актуалізації афективних реакцій, а також сприяти розвитку конфліктних, девіантних і делінквентних тенденцій поведінки з наст, трансформацією їх у крим. форми компенсатор, діяльності.

При вирішенні експерт, питань, пов'язаних з порушенням працездатності чи норм крим.-правового зак-ва, МПЕ аналізує психол. дефекти, які не позначені у клініч. діагнозах, але виявляються у процесі життєдіяльності людини: вони коріняться в її особистісних змінах і негативно впливають на характер соціально-психол. активності.

Літ.: Коченов ?. М. Введение в суд.-психол. экспертизу. ?., 1980; Николаева ?. ?. Влияние хронич. болезни на психику. М.. 1987; Психол. словари М., 1996.

Н. В. Алікіна

 

Схожі за змістом слова та фрази