Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow a arrow АМЕРИКА
   

АМЕРИКА

- частина світу в Зх. півкулі, між Атлантичним (на сх.) та Тихим (на зх.) океанами. На пн. омивається Пн. Льодовитим океаном. Складається з двох материків - Пн. А. і Пд. А., межу між якими проводять по Дар'єнському (іноді Панамському) перешийку. На пд. Пн. А. виділяють також Центр. А., острівну частину - Вест-Індію (Багамські, Великі і Малі Антильські о-ви, Тринідад, Тобаго та ін.)та Латинську А. До складу А. входять також о. Гренландія (належить Данії) та ін. Загальна площа - 42,5 млн км2, населення - бл. 800 млн чол. Назву "А." запропонував М. Вальдземюллер(1507) від імені А. Веспуччі, що, як вважається, вперше висловив думку про те, що відкриті Колумбом землі є новою частиною світу.

Туризм. Американський регіон займає друге місце за туристським прибуттям після Європи. В'їзний туристський потік розподіляється між чотирма субрегіонами: Пн. А., острівні держави і території Карибського бас, Пд. А. і Центр. А. Туристським лідером залишається Пн. А., не зважаючи на повільне зниження її частки. Одночасно збільшується питома вага країн Карибського бас., Центр. А. і особливо Пд. А., яка швидко нарощує кількість туристських відвідувань. Вона володіє унікальними природними об'єктами й пам'ятками історії та культури, завдяки яким південноамериканський напрям стає все популярнішим серед американських і європейських туристів.

Найзначнішими атракторами А. є найвищий на землі водоспад Анхель, найбільша по водності р. Амазонка, великі дощові ліси Амазонії, найвищі гірські піки Анд. Значний туристський потенціал цього материка використовується поки що недостатньо. В міру його залучення в туристський оборот зростатиме доля Пд. А. в міжнародних прибуттях у регіоні.

Пд. А. Площа (з островами) - 18,28 млн км2, кількість населення - 318 млн чол. (1994). Відкрита X. Колумбом 1-5 серпня 1498 р. Розташована між Тихим і Атлантичним океанами, на пн. омивається Карибським морем, на ид. - Магеллановою протокою. Береги розчленовані слабо, напд. зх. порізані фіордами. Зат.: Гуаякіль (на зх.), Венесуельська, Маракайбо (на пн.), Ла-Плата (на пд. сх.). До Пд. А. належать архіпелаги Вогняна Земля та Чилійський, о-ви Галапагос, Фолклендські (Мальвінські) та ін. На сх. переважає рівнинно-плоскогірний рельєф, на зх. й пн. - гірська система Анд (найвища точка - г. Аконкагуа, 6960 м). На пн. сх. та сх. - Гвіанське та Бразильське плоскогір'я, розділені Амазонською низовиною. На сх. від Анд лежать низовини Оріноко і внутрішні рівнини (Пантанал, Гран-Чако, Межиріччя і Пампа). На крайньому пд. - плато Патагонії. Корисні копалини: залізні і марганцеві руди, боксити, кольорові й рідкісні метали, нафта, газ, молібден, вольфрам, платина. Клімат здебільшого субекваторіальний і тропічний, із сухим і вологим сезонами, на Амазонській низовині екваторіальний, постійно вологий, на пд. субтропічний і помірний. Середня температура на всій пн. частині материка (до пд. тропіка) протягом року знаходиться в межах 20-28"С, влітку, в січні, далі на пд. вона знижується до 10°С. На Бразильському плоскогір'ї взимку (у липні) середня температура 12-16С, на високих плато Патагонії - до 1С і нижче. У високогір'ях Анд температура впродовж року не перевищує ЮС, взимку падає нижче ОС. Найбільше опадів - на навітряних схилах Анд у Колумбії та в пд. районах Чилі (5000-10 000 мм на рік). Посухи часті в Пампі, Патагонії, тихоокеанській смузі (від 5 до 2Т пд. ш.) і на частині плоскогір'я Центр. Анд. У Пд. А. протікає найбільша річка Землі Амазонка з численними притоками, а також річки Оріноко (найвищий у світі водоспад Анхель, 1054 м), Парана з Парагваєм. Більшість річок належить до бас. Атлантичного океану. В Андах на висоті 3812 м знаходиться високогірне оз. Тітікака та інші великі озера льодовикового походження - Науель-Уапі, Буенос-Айрес. Рослинність і тваринний світ відзначаються багатством і різноманітністю. Численні заповідники, національні парки - Ігуасу, Тапажос, Галапагоський, Аль-берто-Агостіні та ін. На території Пд. А. розташовані такі держави: Аргентина, Болівія, Бразилія, Венесуела, Гайана, Колумбія, Парагвай, Перу, Сурінам, Уругвай, Чилі, Еквадор, Французька Гвіана, Фолклендські (Мальвінські) о-ви.

Пн. А. Площа (з островами) - 24,25 млн км2, населення - понад 450 млн чол. Материк, як вважається, був відкритий вікінгами (Х-ХІст., Лейф Ейрікссон). На зх. омивається Тихим океаном (Бе-рингове море, зат. Аляска і Каліфорнійська), на сх. - Атлантичним (Карибське море, зат. Мексиканська і Св. Лаврентія), на пн. - Пн. Льодовитим (море Бофорта, Баффіна і Гудзонова зат.). Най-розчленованішими є береги районів, що пережили обледеніння (о. Гренландія, Пн. Канада, Пд. Аляска). Береги території США і Мексики порізані слабо. Великі п-ви: Бутія, Мелвілл, Лабрадор, Сьюард, Аляска, Флорида, Юкатан, Каліфорнія. О-ви: Гренландія (найбільший на Землі), Канадський Арктичний архіпелаг, Вест-Індія, Алеутські, архіпелаг Александра, Бермудські, Сен-П'єр, Мікелон. Серед, висота материка над рівнем моря - 720 м. На зх. - гірська система Кордільєри (найвища точка - г. Мак-Кінлі, 6193 м), на сх. Великі й Центр, рівнини, височини, плато, сьєрри (невеликі гірські масиви). Сх. край материка обрамляється гірськими підняттями Лабрадора й Аппалачів. Уздовж пд.-сх. узб. - Приатлантична й Примексиканська низовини. Корисні копалини: залізна руда, нікель, кобальт, золото, уран, кам'яне вугілля, нафта, горючі гази, калійні солі, фосфати, рідкісні й кольорові метали. Клімат коливається в широких межах - від арктичного на крайній пн. до тропічного на пд., на узбережжях - океанічний, у внутрішніх районах - континентальний. У Кордільєрах добре простежується висотна поясність. Мінімальна температура -64'С на Алясці та пн.-зх. Канади, в

Гренландії до -70"С; максимальна--1-56,7°С

(Долина Смерті в Каліфорнії). Найбільше опадів випадає на тихоокеанському узб. Аляски і Канади, на пн.-зх. США - 2000-3000 мм на рік, переважно восени та взимку, на пд.-зх. 1000-1500 мм, здебільшого влітку. Центр, рівнини отримують 400-1200 мм, зони Кордільєр - 100-200 мм на рік. На пн. від 40-44 пн. ш. взимку формується стійкий сніговий покрив. Річкова мережа густа. Найбільші річки: Міссісіпі з основною притокою Міссурі, Св. Лаврентія, Макен-зі, Юкон, Колумбія, Колорадо, Ріо-Гранде. На пн. - озера: Великі, Вінніпег, Велике Невільницьке, Велике Ведмеже та ін. Загальна площа сучасного обледеніння - бл. 2 млн км2 (Гренландія, Аляска, Канадський Арктичний архіпелаг, вершини Кордільєр). Поширені ліси (більш як 73 материка), на крайній пн. - тундра, на Великих рівнинах - степи, на пд. внутрішньої зони Кордельєр - переважно стени й напівпустелі, місцями пустелі. Національні парки: Йєллоустон, Великий Каньйон, Иосеміті, Банф, Джаспер, Секвоя, Евер-глейдс. У Пн. А. і прилеглих островах розташовані такі держави: Антигуа і Барбуда, Багамські о-ви, Барбадос, Беліз, Гаїті, Гватемала, Гондурас,

Гренада, Домініканська республіка, Домініка, Канада, Коста-Рика, Куба, Мексика, Нікарагуа, Панама, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, США, Тринідад і Тобаго, Сальвадор, Ямайка, а також володіння Великої Британії, Данії, Нідерландів, Франції, США.

 

Схожі за змістом слова та фрази