Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФАРВАТЕР
   

ФАРВАТЕР

(голл. vaarwater, від varen — пливти і water — вода) — навігаційно безпечний прохід суден (кораблів) серед різноманітних (штучних або природних) перешкод, які трапляються на водних шляхах: між островами, мілководдям, потопленими кораблями, мінними загородженнями тощо. Шлях по Ф. позначається спец, засобами навігац. обладнання, які класифікуються залежно від: місця і способу їх розташування — на берегові (світлові маяки, радіомаяки, звукосигнальні установки тощо) та плавучі (буї, бакени, віхи та ін.) застерігаючі знаки; строку їх дії — на пост, (штатні) й тимчас. (нештатні); тех. оснащення — на візуальні та спеціальні. У воєн, час з метою приховування проходу по Ф. та дезорієнтації супротивника можуть бути встановлені фальшиві навігац. вогні та знаки.

Ф. розрізняють: за розташуванням — морські, прибережні та річкові; за ступенем обстеження — ті, які були протралені, та/або обстежені проміром; за призначенням — головні, з'єднувальні (ті, що з'єднують один Ф. з іншим) та вхідні (вихідні) для заходження суден у порт, на базу, у шхери. По Ф. може встановлюватися лінія кордону між прикордонними д-вами. В Україні встановлення держ. кордону по Ф. передбачене Законом «Про державний кордон України» (1991, з наст, змінами і доп.). У районах, складних для плавання, при проході суден Ф. відповідно до нормат.-прав. актів України встановлюються райони лоцман, проведення, в яких усім суднам незалежно від їх прапора і форми власності надаються лоцманські послуги (Положення про державну морську лоцманську службу, затв. М-вом тр-ту України 11.ГХ 2000).

Крім того, порядок і умови проходження суден Ф. регулюються міжнар. док-тами (Конвенцією про міжнародні правила запобігання зіткненню суден на морі 1972, Конвенцією ООН по морському праву 1982) тощо. В Україні утримання Ф. у належному стані покладається на капітана мор. торг, порту, який здійснює нагляд за своєчасним очищенням Ф. від забруднення нафтопродуктами, а також від плаваючих і затонулих предметів, що заважають судноплавству (Положення про капітана морського торговельного порту України, затв. М-вом тр-ту України 18.Х 2000).

О. В. Бакаєв.

 

Схожі за змістом слова та фрази