Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАЛАЙЗІЯ
   

МАЛАЙЗІЯ

(Malaysia) — д-ва, розташована у Пд.-Сх. Азії, на Пд. п-ва Малакка та у пн. частині о. Калімантан. Тер. — 329,7 тис. км2. Нас. 21,4 млн. чол. (1999, оц.): малайці (58 %), китайці (26 %), індійці (7 %) та ін. (9 %). Столиця — м. Куала-Лумпур.

Адм.-тер. поділ — 13 штатів і 2 федеральні округи. Офіц. мова — бахаса мелайю (малайзійська). Грош. одиниця — рингіт. Нац. свято — Національний день (31 серпня). Сучас. малайзійській державності

Державний герб Малайзії - leksika.com.ua

передувала утворена 1948 Малайська Федерація, котра була у колоніальній залежності від Великобританії. 31. VIII 1957 федерація набула статусу незалежної д-ви з одночасним прийняттям конституції (чинна і досі, з наст, істотними змінами). 1963 після об'єднання Малайської Федерації з Сінгапуром, а також з Сараваком і Сабахом (тоді Пн. Борнео) виникла нова, значно ширша федерація — М., що знайшло відображення у доповненнях до її конституції, ухвалених парламентом. 1965 з федерації вийшов Сінгапур.

М. — парламентарна монархія, хоча й з певними особливостями; іноді прийняту тут форму правління визначають як виборну монархію. Важливим елементом системи вищих органів федерації є Рада правителів, до складу якої входять правителі 9 т. з. монархічних штатів і губернатори ін. 4 штатів. Залежно від характеру вирішуваних питань Рада діє у повному складі або в складі лише правителів монархіч. штатів. У повному складі Рада правителів приймає рекомендації щодо призначення вищих посад, осіб, застосування вето стосовно деяких категорій законів та вирішення ін. питань. Вона може також обговорювати питання нац. політики, проте це має відбуватися у присутності прем'єр-міністра федерації і гол. міністрів штатів. У вузькому складі Рада правителів збирається для обрання з-поміж правителів монархіч. штатів верх, правителя та його заступника. Для цього потрібно, щоб кандидата на ці пости підтримали не менше 5 членів Ради. У такий же спосіб Рада може достроково усунути верх, правителя. Верх, правитель виконує функції глави д-ви. Згідно зі ст. 32 конституції він є «найвищою за рангом особою у федерації і не несе відповідальності перед судом». Наступною за рангом особою визначено дружину верх, правителя. Главою д-ви може бути обраний тільки один із спадкових монархів, що очолює відповідний штат. Строк його повноважень — 5 років. Водночас встановлена черговість обрання правителів монархіч. штатів, визначена датою вступу на трон. Заступником верх, правителя обирають «наступного за чергою» правителя монархіч. штат у. Акти верх, правителя потребують контрасигнування з боку уповноваженого урядом міністра. Законод. владу здійснює парламент Малайзії у складі двох палат: нижньої — палати представників (деван рак'ят, 192 члени) і верхньої — сенату (деван негара, 69 членів), а також верх, правителя. Це означає прийняття певних форм, притаманних брит, конституціоналізму. Палату представників формують шляхом заг. і прямих виборів на 5 років. До сенату входить по 2 сенатори від кожного з 13 штатів (обираються місц. законод. зборами), 43 сенатори призначаються верх, правителем за порадою прем'єр-міністра зпоміж осіб, які представляють нац. меншини, мають видатні заслуги на держ. службі або відомі своєю діяльністю у різних сферах. Строк повноважень сенату — 6 років, однак кожні 3 роки його склад оновлюється наполовину. На відміну від палати представників сенат не може бути розпущений верх, правителем. Проте компетенція верх, палати значною мірою обмежена і подібна до компетенції палати лордів брит, парламенту; сенат може «затримати» ухвалений палатою представників фін. законопроект на 1 місяць, а звичайний — на 13 місяців. Викон. влада належить федеральному урядові (кабінету міністрів) на чолі з прем'єр-міністром, якого призначає верх, правитель. При цьому визначена вимога про те, щоб глава уряду мав підтримку більшості голосів у палаті представників.

Вищим судом заг. юрисдикції є Верховний суд, 10 суддів якого призначаються верх, правителем за порадою прем'єр-міністра. Діють два вищих (у півострівній і острівній частинах країни), магістратські та ін. суди. За формою держ. устрою М. — федерація. До її складу входять 9 монархіч. штатів, очолюваних спадковими монархами, які мають різні титули (звичайно султана). На чолі інших 4 штатів стоять губернатори, призначувані верх, правителем строком на 4 роки. Відповідні призначення здійснюються верх, правителем після консультацій з гол. міністром штату. До складу федерації входять також 2 федеральні округи. У кожному штаті діє своя конституція, яка визначає систему органів влади штату, що в цілому грунтується на засадах, прийнятих у федеральній конституції.

М. — член ООН з 1963, член АСЕАН та ряду ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з М. встановлено 3.III 1992.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази