Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕДОЇМКА
   

НЕДОЇМКА

податковий борг, податкова заборгованість — борг, узгоджений з платником податків або встановлений судом, але не сплачений у визначений зак-вом строк. Охоплює також суми штрафних санкцій, які стягуються з платника податків у разі порушення ним податкового зак-ва. Погашається суб'єктом оподаткування самостійно або стягується у примус, порядку виключно за рішенням суду з нарахуванням встановленого розміру пені за кожен день прострочки платежу. Стягнення Н. за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

З метою захисту інтересів бюдж. споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу, право на яку виникає згідно із законом і не потребує письм. оформлення. Податковий орган зобов'язаний відмовитися від права податкової застави у разі, коли за договором податкової поруки банк-резидент поручається за платника податків. Виключним способом забезпечення можливості погашення податкового боргу є адм. арешт активів платника податку, який застосовується за рішенням керівника (або його заступника) відповід. податкового органу. Це рішення може бути оскаржене платником податків в адм. або суд. порядку. Порядок нарахування Н., процедура її погашення або стягнення, умови нарахування і застосування пені за прострочку сплати податкового боргу встановлені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (2000), ін. актами податкового зак-ва України. Н. припиняється у випадках: а) повного погашення боргу; б) смерті фіз. особи чи визнання її померлою у суд. порядку; в) ліквідації платника податків — юрид. особи, якщо в процесі такої ліквідації зобов'язання не було виконано у встановленому порядку; г) звільнення платників від сплати податкового боргу в силу вимог зак-ва (списання боргу). Н. може бути списана (погашена) або розстрочена (сплачена частинами) на умовах, передбачених законом. У разі якщо Н. не була погашена у встановлені строки, податковий орган здійснює за платника податків на користь д-ви заходи щодо залучення дод. джерел погашення узгодженої суми боргу шляхом стягнення коштів платника та реалізації його майна, що перебуває у податковій заставі.

Літ.: Гега П. Т. Прав, режим оподаткування в Україні. К., 1997; Гега П. Т., Доля Л. М. Основи податкового права. К., 1998; Кучерявенко Н. П. Налог, право. Х„ 2001.

В. П. Нагребельний, О. П. Снігерьов.