Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МУРАВЙОВ
   

МУРАВЙОВ

Микита Михайлович [19(30).УІІ 1796, Москва - 28.ІУ(10.У) 1843, слобода Уриковська, тепер с. Урик Іркутського р-ну Іркутської обл.] — декабрист. Навч. у Моск. ун-ті. Служив в армії (з 1813). Один із засновників (1816) таєм. декабристської спілки — «Союзу порятунку» (Т-ва істинних і вірних синів вітчизни), член і керівник «Союзу благоденства» (з 1818), а потім і Північного т-ва (з 1821). За участь у повстанні 14(26). XII 1825 засуджений до страти, яку було замінено 20 роками каторги. 1835 переведений на поселення в Іркут. губ. М. створив проект конституції Росії, що мав З редакції (1822, 1824; третя написана в ув'язненні на вимогу царя Миколи І). М. обстоював конст. монархію. Тільки внаслідок незгоди царя прийняти конституцію можна було б, на думку М., проголосити республіку. Конст. проект М. містив положення про нар. суверенітет, поділ влад, осн. права особи (в т. ч. на приват, власність), реформи суд. системи, рівність усіх перед законом, дотримання законів тощо. Висловлювався за надання селянам по 2 десятини орної землі на двір.

Муравйов М.М. - leksika.com.ua

Влада Народного віча як представн. органу з низки питань обмежувалася монархом — главою викон. влади. Виб. система передбачала майнові цензи, особливо високі при виборах Нар. віча. Проект конституції передбачав федерат, устрій д-ви. Прогресивні ідеї висловлювались і в ін. працях М. У прокламації «Цікава розмова» (1822) він критикував Ш. Монтеск'є за розуміння політ, свободи як свободи гр-н у межах закону і вказував, що, окрім цього, свобода пов'язана зі змістом законів, захистом прав особи. М. підтримав загальні для декабристів ідеї повалення самодержавства, скликання Собору представників усіх станів для вирішення питань переходу до майб. устрою.

Тв.: Конституция Н. Муравьева. В кн.: Дружинин Н. М. Декабрист Никита Муравьев. М., 1933.

Літ.: Нечкина М. В. Движение декабристов, т. 1—2. М., 1955; Яхин Р. X. Полит, и правовые взгляды декабристов Северного об-ва. Казань, 1964.

Я. С. Прозорова.

 

Схожі за змістом слова та фрази