Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІСПИТОВИЙ СТРОК
   

ІСПИТОВИЙ СТРОК

у кримінальному праві — встановлений судом або передбачений законом час, протягом якого винний зобов'язаний дотримуватися певних умов поведінки, довести своє виправлення чи перевиховання, внаслідок чого він звільняється від крим. відповідальності чи від відбування покарання (див. Звільнення від відбування покарання, Звільнення від кримінальної відповідальності). Крім умовного засудження, закон не називає цей час І. с. При відстрочці виконання вироку говориться, що суд може відстрочити виконання вироку на строк від 1 до 2 років (ст. 46і Кримінального кодексу України). При відстрочці виконання вироку військовослужбовцеві або військовозобов'язаному у воєнний час (ст. 46) І. с. не встановлюється, однак закон зазначає, що покарання може бути відстрочене до закінчення воєн, дій з направленням засудженого в діючу армію.

При умовно-достроковому звільненні випробування продовжується протягом невідбутої частини покарання. Особа, передана на поруки (ст. 51), протягом року повинна виправдати довір'я колективу, не порушувати своєї обіцянки виправитися, дотримуватися правил громад, співжиття, не залишати роботу і не ухилятися від громад, впливу. Оскільки закон пов'язує настання певних правових наслідків для винного (крим. відповідальність чи відбування покарання) з його поведінкою у чітко встановлений час, то І. с. має при застосуванні цих видів впливу на винного істотне значення. Непризначення його, напр., при умовному засудженні чи відстрочці виконання вироку є порушенням закону, і такий вирок повинен бути скасованим. І. с. має самост. значення, і його тривалість не слід ототожнювати з тривалістю покарання. І. с. вказує на тривалість виховного впливу на винного, на час, протягом якого він повинен виправитись, із застосуванням специф. умов, що визначаються судом чи встановлюються законом.

Встановлення часу, з якого починається І. с, важливе також при застосуванні цих видів умовного звільнення від крим. відповідальності чи від відбування покарання. Так, ст. 401 Кримінально-процесуального кодексу України вимагає, щоб вирок, який звільняє засудженого від покарання, виконувався негайно після його виголошення, а засуджений, якщо він перебуває під вартою, звільнявся з-під неї у залі суд. засідання. Виходячи з цих вимог, у всіх випадках застосування звільнення від крим. відповідальності чи відбування покарання під умовою І. с. починається з моменту проголошення такого вироку. Перенесення поч. моменту І. с. на час вступу вироку в законну силу не грунтується на законі, знижує ефективність його як виховного засобу. По закінченні І. с, напр., при відстрочці виконання вироку, суд, залежно від ставлення до праці або навчання засудженого, його поведінки протягом І. с, виносить ухвалу про звільнення засудженого від відбування покарання або про направлення для відбування позбавлення волі (ч. 8 ст. 46' КК). При розгляді питання про перевиховання чи виправлення військовослужбовця, якому виконання вироку було відстрочене, а його направлено в діючу армію, суд може звільнити його від покарання або замінити покарання більш м'яким (ч. 2 ст. 46 КК). У всіх ін. випадках звільнення від крим. відповідальності і відбування покарання під умовою, якщо звільнений дотримується умов випробування, не порушує їх, І. с. закінчується автоматично. Якщо ж під час І. с. умови порушуються, то суд вирішує питання про реальне відбування покарання. Якщо випробування пройшло успішно і звільнений не порушив його умов, то він вважається таким, що не має судимості (ч. 1 ст. 55 КК), крім засуджених, які звільнені умовно-достроково.

В. В. Скибицький.

 

Схожі за змістом слова та фрази