Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ч arrow ЧЕРВОНИЙ ТЕРОР
   

ЧЕРВОНИЙ ТЕРОР

- система примус, репресивних (як правило, позасуд. заходів), які застосовувались рад. владою в Росії та ін. рад. республіках у період «воєнного комунізму» і громадян, війни (1918—20). Введений відповідно до пост. РНК РСФРР «Про червоний терор» від 5.IX 1918. Органам ВНК надавалися надзв. (позасудові) права щодо ізоляції т. з. класових ворогів у концентраційних таборах і розстрілу всіх осіб, причетних до білогвард. орг-цій, змов і заколотів, з опублікуванням імен усіх розстріляних і підстав застосування до них цих заходів. Складовою Ч. т. був інститут захоплення та розстрілу заручників. Ч. т. мав яскраво виражений класовий характер, спрямовувався проти представників т. з. експлуататорських класів (буржуазії, поміщиків, офіцерства, духівництва та ін.), а також політ, противників рад. влади з небільшовицьких партій.

Застосування Ч. т. у Росії було дещо обмежене після затвердження ВЦВК Положення про Всеросійську та місцеві надзвичайні комісії (28.Х 1918) і прийняття пост, надзв. VI Всерос. з'їзду рад «Про амністію» (6.ХІ 1918). В Україні Ч. т. було оголошено постановою Ради роб.-сел. оборони УСРР у травні 1919. Ч. т. міг вводитись також на підставі відповід. постанов і в окр. регіонах республіки, де оголошувався надзв. стан. У таких випадках місц. органи влади отримували право арештовувати та виселяти за межі регіону осіб, які становили небезпеку для рев. порядку. Під час Ч. т. постраждали десятки тисяч безвинних людей.

Літ.: О внесудебных органах. Разъяснение Прокуратуры и КГБ СССР. «Изв. ЦК КПСС», 1989, № 10; Маймес-кулов Л. Н., Рогожин А. И., Сташис В. В. Всеукр. чрезв. комиссия (1918-1922). X., 1990; Мельгунов С. П. Красный террор в России. М., 1990; Красная книга ВЧК. М., 1990, т. 1; Білас I. Г. Репрес.-каральна система в Україні. 1917—1953: Сусп.-політ, та істор. аналіз, кн. 1—2. К., 1994.

В. Т. Окіпнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази