Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow Б-бакр arrow БАЙКАЛО-АМУРСЬКА МАГІСТРАЛЬ
   

БАЙКАЛО-АМУРСЬКА МАГІСТРАЛЬ

(БАМ) - залізниця, що будується в Сх. Сибіру та на Далекому Сході СРСР від м. Тайшета до м. Совєтської Гавані. Довж. 4333 км. Включає існуючі лінії Тайшет - Усть-Кут (Лена) і Комсомольськ-на-Амурі - Совєтська Гавань (1188 км) та дільницю, що будується, Усть-Кут (Лена) - Тинда - Ургал - Комсомольськ-на-Амурі (3145 км). До складу магістралі входять і відгалуження Тинда - БАМ (180 км) і Тинда - Беркакіт (220 км). БАМ призначається для перевезення нар.-госп. вантажів, утворення другого прямого виходу до портів Тихого океану, для освоєння зони магістралі, дуже багатої на корисні копалини, лісові ресурси, де створюються великі територіально - виробничі комплекси. Будівництво БАМу почато 1937. До 1950 було збудовано сполучні лінії та окремі дільниці магістралі заг. протяжністю 2302 км. Інтенсивне будівництво БАМу розгорнулося 1974. Для прокладання осн. залізничної траси передбачено збудувати бл. 3200 штучних споруд, 142 великі мости, 4 тунелі - Пн.-Байкальський (6,7 км),Пн.-Муйський (15 км), Кодарський (2 км), Нагорний (1,8 км); виконати понад 350 млн. м3 земляних робіт. Має бути споруджено бл. 200 залізнич. станцій та роз'їздів, найбільші з них: Усть-Кут (Лена), Нижньоангарськ, Чара, Тинда, Ургал. На поч. 1977 введено в дію понад 700 штучних споруд, серед яких мости через ріки Лену, Таюру, Тинду, Бурею, Амур, укладено понад 600 км гол. колії, виконано бл. 100 млн. м3 земл. робіт.

БАМ оснащується автоблокуванням і найновішою системою диспетчерської централізації, станції залізниці обладнуються устаткуванням електричної централізації стрілок та сигналів.

Магістраль обслуговуватиметься тепловозною тягою, а на дільниці Усть-Кут (Лена) - Муякан (660 км) електровозною. Вздовж усієї траси магістралі будуються благоустроєні селища для будівельників та експлуатаційників. БАМ - всенародна будова. В ній беруть участь усі союзні республіки, в т. ч. й УРСР. Представники України будують селище при найбільшому ча магістралі вузлі - Ургал. Створено спеціалізований будівельно-монтажний поїзд "Укрбуд", який складається з 5 буд. загонів. За масштабами робіт, екон. та соціально-політ. значенням БАМ є однією з найважливіших будов десятої п'ятирічки (1976-80).

М. Ф. Богатирьов.

Байкало-амурська магістраль

Байкало-амурська магістраль

 

Схожі за змістом слова та фрази