Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СИНДИК
   

СИНДИК

(лат. syndicus — повірений, грец.— захисник, заступник, від — з, разом та— суд, суд. процес) — 1) У Давній Греції — захисник у суді, адвокат; у Давньому Римі в період пізньої імперії — процес, представник громади в суді як позивач або захисник.

2) У Середньовіччі в ряді д-в Зх. Європи (Італії, Франції, Греції та ін.) — виб. голова будь-якої корпорації, старшина гільдії, цеху.

3) В деяких сучас. д-вах — глава місц. самоврядування (в Італії, Мексиці, деяких кантонах Швейцарії — виб. голова адміністрації міського або комунал. самоврядування). Зокрема, в Італії (sindaco) — міський голова на рівні комуни та 9 головних міст (Рима, Мілана та ін.), який поєднує функції громад, самоврядування і певні функції органу держ. управління, напр., здійснює нагляд за публіч. порядком, комунал. майном, вживає невідклад. заходів у надзв. ситуаціях, веде і зберігає реєстри актів цив. стану та ін.; те саме, що й мер.

4) У конкурс, провадженні Франції, Італії — представник кредиторів щодо неспроможності боржника. В акц., кооп. т-вах — орган контролю за діяльністю адміністраторів і нагляду за дотриманням закону та установчого акта. У Франції ще — глава деяких профес. корпорацій, напр., адвокатів, нотаріусів та ін.

5) У ряді країн — виб. посадова особа, уповноважена на ведення справ будь-якої установи, корпорації, компанії, т-ва, яка офіційно представляє їх інтереси в суді; також керуючий справами корпорації, ун-ту тощо.

Ю. Я. Касяненко.