Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОРТ
   

ПОРТ

(франц. port, від лат. portus — гавань, пристань) — 1) Ділянка берега з прилеглим водним районом, природно або штучно захищеним від хвиль, обладнана пристроями для безпечної стоянки суден, здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт, посадки-висадки пасажирів і тех. обслуговування флоту.

2) Держ. транспортне підприємство (П. морський), призначене для обслуговування суден, пасажирів і вантажів на відведених П. території і акваторії, а також перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать П. (ст. 73 КТМ України). Територією морського П. є відведені П. землі. До портової території також належать намиті, насипані або об-лаштовані із застосуванням ін. гідротехнічних технологій площі, створені за рахунок П. і за користування якими не стягується плата. Акваторія морського П. — відведені П. водні простори. Територія і акваторія морського П. є держ. власністю і надаються П. в користування (ст. 74 КТМ).

Морський П. очолює начальник П. Держ. нагляд за мореплавством у П. здійснює капітан морського торговельного (морського рибного) П. (див. Капітан морського порту), який очолює інспекцію держ. портового нагляду. Капітан морського торговельного (морського рибного) П. діє відповідно до Положення про капітана морського торговельного (морського рибного) порту (ст. 86). Розрізняють П.: морські торговельні П., призначені для обслуговування суден, використовуваних з метою торг, мореплавання, обслуговування пасажирів, здійснення операцій з вантажами та ін. послуг; морські рибні П. — для комплексного обслуговування суден рибопромислового флоту; морські спеціалізовані П. — для обслуговування суден, що здійснюють перевезення певних видів вантажу (дерева, нафти та ін.).

Правовий режим морських П. регламентується нормами нац. зак-ва, з урахуванням сформованої світ, практики, яка спрямована на полегшення заходження і перебування іноз. торг, суден у П., напр., Конвенція і Статут про міжнар. режим мор. портів 1923, Конвенція з полегшення міжнар. мор. судноплавства 1965. Лише прибережна д-ва має право вирішувати питання про те, які її П. є відкритими для допуску іноз. суден. Д-ва може виключати з Переліку морських П., відкритих для заходження іноз. суден, будь-який П. Перелік морських П. України, відкритих для заходження іноз. суден, визначається KM України, про що оголошується у Повідомленнях мореплавцям. Морськими торговельними П. України є: Бердянський, Білгород-Дністровський, Дніпро-Бузький, Євпаторійський, Ізмаїльський, Іллічівський, Керченський, Маріупольський, Миколаївський, Одеський, Октябрьський, Ренійський, Севастопольський, Скадовський, Усть-Дунайський, Феодосійський, Херсонський, Южний, Ялтинський.

Під час перебування у морському П. будь-яке судно зобов'язане додержувати чинних законів і правил України, у т. ч. тих, що стосуються безпеки П. й судноплавства в П., мит., прикорд. і сан. (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рят. і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, портових зборів, запобігання забрудненню навкол. природ, середовища (ст. 85 КТМ). Питання безпеки руху, охорони вантажів, майна П. і громадського порядку, проведення сан. і протипож. заходів у П., охорони навкол. природ, середовища, порядку заходження суден у морські П. й виходу з них регламентуються обов'язковими постановами, які видаються начальником мор. порту із врахуванням місц. (географічних, гідрометеорологічних) умов, особливостей діяльності та вироб. можливостей П. Сфера їх дії поширюється на всі судна, що перебувають у порт, водах, а також на підприємства, організації, установи й окр. осіб, які здійснюють свою діяльність на території та в акваторії П.

3) Транспортне підприємство на внутр. водних шляхах (П. річковий), що має у своєму складі один або кілька причалів з прилеглими територією та акваторією. Може бути: русловим, причали якого розташовані вздовж берегової смуги русла ріки; ківшевим — з акваторією у вигляді одного або кількох басейнів, що вдаються углиб берегової території або утворені пірсами; гирловим — з причалами, розташованими посередині водного шляху при виході в море. Річкові П. розрізняють також за функц. ознаками (П. заг. користування і промислові річкові П.) та за призначенням (вантажні П., пасажирські П. та вантажопасажир. річкові П.).

4) Комплекс споруд, що призначені для приймання і відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень і мають для цього аеродроми, аеровокзал, ін. наземні споруди та необхідне обладнання (аеропорт). Відповідно до ст. 48 Повітряного кодексу України за своїм призначенням аеропорти поділяються на внутрішні та міжнародні. Міжнар. аеропорти мають забезпечувати мит., прикорд., сан. контроль, контроль на безпеку та ін. види контролю, передбачені зак-вом.

Т. Р. Короткий.

 

Схожі за змістом слова та фрази