Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow рево-рек arrow РЕЖИМ ПОЛІТИЧНИЙ
   

РЕЖИМ ПОЛІТИЧНИЙ

— сукупність методів і заходів у держ. керівництві суспільством, що їх встановлює пануючий у даному суспільстві клас, щоб утримати або закріпити владу державну. Серцевиною Р. п. є держ. режим (система методів керівництва суспільством з боку д-ви), який характеризує форму держави, рівень її демократії. Р. п. визначається насамперед класовою структурою суспільства, типом виробничих відносин. На Р. п. впливають і відносини між націями, форма держ. правління, рівень політ. свідомості й активності різних верств населення, істор. і культурні традиції, розвинутість правової системи, міжнар. обстановка тощо. У сучас. бурж. країнах існують такі Р. п.: ліберально-демократичний, авторитарний, військово-поліційний, фашистський. У соціалістич. суспільстві Р. п. встановлюється у формі соціалістичної демократії. Він є найпрогресивні шим, дійсно демократичним і справедливим. Характерні риси його: залучення найширших трудящих мас до участі в держ. і громад. управлінні, сприяння макс. розвиткові їхньої політ. активності; надання й реальне забезпечення трудящим широких прав і свобод у всіх сферах життя; вирішальна роль організаційних та виховних методів діяльності д-ви у виконанні її функцій, застосування примусу до незначної меншості населення; здійснення всіх дій держ. органів, службових осіб, громадських організацій на основі законів;

постійна й зростаюча взаємодія держ. і громад. орг-цій у соціальному управлінні; керівна роль марксистсько-ленінської партії у здійсненні політичної влади.

Літ.: Марксистко-ленинская общая теория государства и права. Социалистическое государство. М., 1972; Политические системы современности. М., 1978.

П. М. Рабінович.

 

Схожі за змістом слова та фрази