Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАКЛАДНА
   

НАКЛАДНА

— спец, док-т, яким оформляються приймання, передача, видача, відправлення, перевезення продукції (товарів) та ін. матеріальних цінностей. Використовується, напр., для оформлення підприємствами внутр. переміщення матеріалів, деталей тощо зі складів, при відправленні вантажу тр-том, передачі товару одним власником (користувачем) іншому. Залежно від форми, змісту, юрид. наслідків та ін. критеріїв існують такі види Н.: товарна, товарно-транспортна, залізнична, авіавантажів, транспортна. Товарна Н. — первинний бух. док-т, яким оформляються операції по відпуску і прийманню матеріальних цінностей. У ньому зазначаються вид товару, його кількість, ціна, заг. вартість тощо. Товарна Н. є документом суворої звітності й обов'язково скріплюється підписами тих, хто передає товар, і тих, хто його одержує. Товарно-транспортна Н. — док-т, що посвідчує договір перевезення вантажів автомоб. тр-том. При міжнародних перевезеннях складається у 4 ориг. примірниках: перший залишається у вантажовідправника; другий — переміщується разом з вантажем; третій і четвертий — зберігаються у перевізника.

Залізнична Н. є договором перевезення вантажів залізнич. тр-том. Використовується у разі змішаного вантажного сполучення при перевезеннях зовнішньоторг. вантажів. Н. авіавантажів — договір повітр. перевезень вантажів, який складається в аеропорту відправлення і вручається перевізнику одночасно з вантажем. Виписується, як правило, в4 З оригіналах і 6 копіях: перший примірник оригіналу вручається перевізнику; другий — одержувачу; третій — відправникові вантажу. Копії Н. залишаються у перевізника, відправника, одержувача, в аеропортах відправлення і призначення, а також у митниці. Окрім звичайних функцій договору авіаперевезення, перевізного товаророзпорядчого док-та і розписки перевізника в одержанні вантажу для перевезення, авіанакладна в міжнар. сполученнях виконує також функцію мит. декларації. Транспортна Н. є осн. перевізним розпорядчим док-том, що регулює відносини між перевізником, відправником і одержувачем вантажу, який перевозиться залізницею, внутрішнім водним, повітр. і автомоб. тр-том. Має юрид.

і фін. призначення та є джерелом одержання стат. інформації. Складається за встановленою формою на ім'я певного одержувача і підписується вантажовідправником. Відправник вантажу несе відповідальність перед перевізником за правильність зазнач, відомостей (перевізник має право їх перевірити). Трансп. Н. містить найменування вантажу, його вагу, кількість місць, пункт відправлення і пункт призначення, маркування, час прийняття до перевезення, дату доставки тощо. Вона супроводжує вантаж під час перевезення і разом з ним видається вантажоодержувачеві у пункті призначення. Форми трансп. Н. встановлюються відповід. держ. органами залежно від виду та засобу перевезень (сполучень).

Н. засвідчує факт укладення договору перевезення, його осн. зміст і належне виконання. Надання цього док-та є обов'язковим при пред'явленні претензій і позовів з ряду вимог (у разі недостачі, псування або пошкодження вантажу, прострочення доставки, затримки його видачі та ін.). Літ.: Економіка підприємства. К., 2001.

В. П. Нагребельний.