Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow алгор-алч arrow АЛЖІР
   

АЛЖІР

- столиця Алжірської Народної Демократичної Республіки. Адм. центр вілаєту Алжір. Порт на Середземному м. Вузол з-ць і автошляхів, міжнар. аеропорт. 1,5 млн. ж. (1975, з передмістями).

А. засн. в 10 ст. До поч. 16 ст. входив послідовно до складу держав Фатимідів, Альморавідів, Альмохадів, Зайянідів. У 16 ст.- столиця д-ви, що існувала на Пн. Африки. З 1830 - адм. центр франц. колонії Алжір. Під час 2-ї світової війни А. був штаб-квартирою

Франц. к-ту нац. визволення (засн. 1943) і союзного командування на Середземному м. З 1962 - столиця Алжірської Нар. Демократичної Республіки.

А.-головний пром. і культ. центр країни. Підприємства металообр. і маш.-буд. (зокрема автоскладання, с.-г. машинобудування), нафтопереробної та хім. (виробн. добрив, сірчаної к-ти, соди) пром-сті. Розвинуті також целюлозно-паперова і текст, галузі. Харч. пром-сть (виноробна, консервна, борошномельна та ін.). Цементні з-ди. ТЕЦ. Кустарне виробн. килимів. Вилов риби, добування коралів, губок. Ун-т, інші вузи, ряд н.-д. установ. Нац. б-ка. Музеї (образотворчих мистецтв, античного мистецтва, етнографічний та ін.). В А.- численні архіт. пам'ятки: Велика мечеть (1096) з мінаретом (1323), мечеть-усипальня Сіді Абдаррахман (1611), мечеть Джамі аль-Джедід (або мечеть Рибалок, 1660) та ін. Серед споруд 20 ст.- Будинок уряду (1930, архітектори Ж. Гешен, брати О. і Г. Перре), 22-поверховий будинок "Аеро абіта" (50-і рр., архітектори П. Бурльє, Л. Мікель та ін.). Після 1962 в А. будуються нові житл. квартали.

алжіpалжір

 

Схожі за змістом слова та фрази