Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ
   

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

- суспільно небезпечні протиправні діяння, пов'язані із заподіянням шкоди здоров'ю ін. людини, що виражається у порушенні анатом, цілісності або фіз. функцій органів і тканин люд. тіла. До цих злочинів належат ь тілесні ушкодження (ст. 101—107 Кримінального кодексу України), а також злочини, передбачені ч. 2, 3 ст. 108, ст. 108і, ч. 2 ст. 1082, ст. 1083, ст. 1084 КК.

Більша частина тілесних ушкоджень пов'язана з порушенням тілесної недоторканності. Об'єктивно тілесне ушкодження може бути спричинене дією чи бездіяльністю особи, що вчинила цей злочин. Дія може бути фізичною (нанесення удару, спричинення опіку та ін.) і психічною (погроза або переляк, що викликали душевну хворобу та ін.). Для здійснення тілесного ушкодження можуть використовуватися різні знаряддя, засоби, фактори природи тощо. Під заподіянням тілесного ушкодження шляхом бездіяльності розуміють невчинення винним дій, які запобігли б заподіянню шкоди чужому здоров'ю, за умови, якщо він був зобов'язаний їх вчинити і мав можливість це зробити (зокрема, несвоєчасна дача лікарем хворому ліків, що викликало розлад його здоров'я). Склад тілесного ушкодження вважається закінченим з моменту настання злочинного наслідку у вигляді завданої здоров'ю людини шкоди різної тяжкості.

Крим, відповідальність за тілесне ушкодження настає у разі, якщо заподіяння шкоди здоров'ю ін. людини є протиправним. Згода потерпілого на нанесення йому тілесних ушкоджень не звільняє від відповідальності особу, що їх спричинила, якщо згода була дана для досягнення суспільно небезпечних, злочинних цілей. Тілесне ушкодження, яке здійснюється за обставин, що виключають протиправне діяння, не містить у собі складу злочину. Суб'єктивно тілесні ушкодження можуть бути заподіяні умисно або з необережності.

У разі, якщо намір винного спрямований на спричинення невизначеної шкоди здоров'ю, відповідальність настає за фактично спричинене тілесне ушкодження. За легке тілесне ушкодження або побої особу може бути притягнено до крим. відповідальності лише якщо вони завдані нею навмисно. Суб'єктом тілесних ушкоджень, передбачених ст. 101—104 і ч. 1 ст. 106, може бути особа, яка досягла 14-річного віку. За спричинення ін. тілесних ушкоджень особа притягується до крим. відповідальності лише після досягнення нею 16 років. Коли особа, якій не виповнилося 18 років, спричинила тілесне ушкодження, що не становить великої сусп. небезпеки, суд може призначити примус, заходи виховного характеру, які не є покаранням. До 3. проти з. л. належать також злочини, які ставлять у небезпеку життя і здоров'я людини: завідоме поставлення іншої особи у небезпеку зараження венерич. хворобою (ч. 1 ст. 108); ухилення від лікування венерич. хвороби (ч. 1 ст. 108); завідоме поставлення ін. особи у небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини (ч. 1 ст. 1082); незаконне проведення аборту (ст. 109); примушування жінки до вчинення аборту (ст. 110); завідоме залишення у небезпеці (ст. 111); неподання допомоги хворому особою мед. персоналу (ст. 113); злісне ухилення від сплати аліментів на утримування дітей (ст. 114), зловживання опікунськими правами і залишення підопічних дітей без нагляду та допомоги (ст. 115); розголошення таємниці усиновлення (ст. 115); ухилення від сплати коштів на утримування непрацездатних батьків (ст. 116 КК України).

В. О. Глушков.

 

Схожі за змістом слова та фрази