Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow М-майз arrow МАВРІКІЙ
   

МАВРІКІЙ

Держава Маврікій — держава, розташована на островах (найбільший — о. Маврікій) у зх. частині Індійського ок. Населяють М. вихідці з Індії та Пакистану (66%), креоли (30%), китайці (3%), європейці, африканці. Офіц. мова —англійська. Державний лад. М.— конституційна монархія. Входить до складу Співдружності, очолюваної Великобританією. Глава д-ви — брит. король (королева), представлений генерал-губернатором. Законодавчу владу здійснюють Законодавчі збори (70 депутатів), що обираються населенням строком на 5 років, виконавчу — уряд (Рада міністрів) на чолі з прем'єр-міністром.

Природа. Острови вулканічного походження, оточені кораловими рифами, вис. до 826 м (г. Пітон на о. Маврікій). Клімат тропічний, морський. Пересічна т-ра найтеплішого місяця (лютого) +26°, найхолоднішого (серпня) + 16°. Опадів до 3000 мм на рік. Бувають урагани. Річки маловодні, гол. з них — Гранд-Рів'єр на о. Маврікій. Поширені родючі ґрунти на вулканічних породах. У горах збереглися тропічні ліси.

Історія. До 16 ст. о. Маврікій залишався незаселеним. У 1511 на острові висадилися португальці. В 1598 його захопили голландці, 1715 — французи. З 1810 М.— володіння (з 1814 — колонія) Великобританії. Колонізатори ввезли в М. рабів зі Сх. Африки, згодом — кит. та інд. робітників. Населення острова вело постійну боротьбу проти колонізаторів (повстання 1695, 1724, 1732, 1794). Зростання нац.-визвольної боротьби в країні після 2-ї світової війни примусило Великобританію 12.III 1968 надати йому незалежність. М. залишився в складі Співдружності, очолюваної Великобританією. В 1968 М. встановив дипломатичні відносини з СРСР. На міжнар. арені М. проводить курс на неприєднання до блоків та розвиток відносин з усіма країнами. Разом з тим зовн. політика М. в основному визначається традиційними зв'язками з Великобританією, Францією, ПАР. З 1968 М.— член ООН. М.— член Організації африканської єдності, Загальної аф-ро-маврікійської організації, асоційований член Європейського економічного товариства.

Ю. І. Патлажан.

Політичні партії, профспілки. Урядова коаліція: Лейбористська партія, засн. 1936; Маврікійська соціал-демократична партія, засн. 1955; Мусульманський комітет дії, засн. 1958. Бойовий рух маврікій ц і в, засн. 1970. Загальна федерація робітників. Входить до ВФП. Лейбористський конгрес Маврікію, засн. 1963. Входить до МКВП.

Господарство. М.— агр. країна з монокультурним с. г., основу якого становить вирощування цукр. тростини й виробн. цукру на експорт. Коливання цін на цукор на світовому капіталістичному ринку призводить до нестабільного розвитку економіки М., зниження рівня життя, росту безробіття (на поч. 1978 — бл. 20 тис). У 1978 зібрано 6200 тис. т цукр. тростини й одержано 665 тис. т цукру. Важливими експортними культурами є також чай (у 1978 — 4,9 тис. т) та тютюн, плантації яких в останні роки значно розширені. Для власного споживання вирощують рис, кукурудзу, маніок, арахіс, банани, овочі та ін. Розводять велику рогату худобу, овець і кіз. Пром-сть представлена невеликими підприємствами по переробці с.-г. сировини (цукр. з-дами, чайними та текст. ф-ками), окремими підприємствами електронної, хім. і місц. пром-сті. Працюють з-д по виробн. добрив і дріжджова ф-ка. Переважна більшість підприємств створена за участю іноз. капіталу й працює на експорт. Розвивається туризм. Довж. автошляхів — 2 тис. км (1977). Найбільший порт — Порт-Луї. Міжнародний аеропорт. (Плезанс). З М. вивозять цукор чай, окремі пром. товари; довозять продукти харчування, машини та устаткування, пром. товари. Осн. торг. партнери — Великобританія, Франція, США, Індія. У 1974 підписано угоду між СРСР та М. про співробітництво в галузі рибальства. Грош. одиниця — маврікійська рупія. 1 маврікійська рупія = 0,15 дол. США.

Є. С. Соломенцев.

Освіта, наукові та культурно-освітні заклади. Навчання в держ. навч. закладах безплатне. Є й приватні заклади. Система освіти склалася під впливом англійської: поч. школа — 6 років, середня —7 (5 + 2). В 1977/78 навч. р. у поч. школі налічувалося 137 тис. учнів, у серед. навч. закладах — 79,6 тис. У м. Порт-Луї — ун-т М. (засн. 1965; у 1977/78 навч. р.— 990 студентів), авіац. коледж (засн. 1972) та пед. ін-т (засн. 1973). Працюють Королівське т-во М. гуманітарних і природничих наук (засн. 1829), Академія мови й л-ри М., Ін-т М. (засн. 1880), істор. т-во (засн. 1938), н.-д. ін-т цукрової пром-сті (засн. 1953) — у Порт-Луї. Б-ки: університетська, Муніципальна, Інституту М., Брит. ради. Музей м. Порт-Луї (засн. 1885), Худож. галерея (заг.н. 1922), Гербарій М. (засн. 1960). усі — в Порт-Луї, Істор. музей у м. Маебур.

В. 3. Клепиков.

Маврікій - leksika.com.uaМаврікій - leksika.com.ua