Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГАЛИЦЬКЕ КНЯЗІВСТВО
   

ГАЛИЦЬКЕ КНЯЗІВСТВО

- давньоруське князівство, що займало пн.-сх. і сх. схили Карпат, верхів'я Дністра, Прута й Сірета, а на Пд. його територія сягала Дунаю і Чорного м. Утв. на землях східнослов'ян. племені хорватів. У кін. 10 ст. (за київ. кн. Володимира Святославича) Галицька земля увійшла до складу Київської Русі. Гол. містами її були: Галич, Перемишль, Звенигород і Теребовль. Екон. зростанню Галицької землі сприяли природні умови, приплив населення з Придніпров'я, віддаленість від степів, де кочували половец. орди, жваві торг, зв'язки з ін. руськими землями, зх. і пд. слов'янами, Зх. Європою, Візантією. У Г. к. рано почали розвиватися феод, відносини, склалася сильна боярська верхівка.

Наприкінці 11 — на поч. 12 ст. Галицька земля, де тоді князювали правнуки Ярослава Мудрого — Рюрик, Володар і Василько Рос-тиславичі, відокремилася від Києва. Спочатку вона була подрібнена на кілька князівств, але кн. Володимирко (Володимир Волода-рович) 1144 об'єднав їх в одне князівство зі столицею у Галичі. Найб. могутності Г. к. досягло за князювання Ярослава Осмомисла ( 1153—87), який вів запеклу боротьбу з боярами. Після його смерті настали занепад княжої влади і послаблення князівства. Цим скористалися утор, феодали, які 1188 захопили Галич. Проти загарбників 1189 спалахнуло повстання. 1199 володимиро-волинсь-кий князь Роман Мстиславич оволодів Г. к. та об'єднав його зі своїм у єдине Галицько-Волинське князівство.

Князями Г. к. були: Володимир Володаро-вич (1141—53), Ярослав Володимирович Ос-момисл (1153—87), Олег (Мечислав) Яросла-вич («Настасьчин» — 1187, 1188), Володимир Ярославич (1187-88, 1190-99), Роман Мстиславич (1188, 1199).

Літ.: Пашуто В. Т. Очерки по истории Галицко-Волын. Руси. М., 1950; Софроненко К. А. Обществ.-полит, строй Галиц.-Волын. Руси XI—XIII вв. М., 1955; Крип'яке-вич I. П. Галиц.-Волин. князівство. К., 1984; Грушевський М. С. Історія України-Руси, т. 2. К., 1992.

 

Схожі за змістом слова та фрази