Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОНЕТА
   

МОНЕТА

[лат. moneta — монета, гроші, від імені богині Юнони Порадниці (Juno Moneta)] — грош. знак з металу, що має законодавчо встановлені форму, вагу, склад металу, певні зображення та написи (назва д-ви, герб, малюнок, рік карбування, найменування М., номінал, вартість тощо) і використовується як засіб грош. обігу та платежу. М. складається з лицевого боку (аверс), зворотного (реверс) та обрізу (гурт). В умовах золотого стандарту М. виготовлялись із золота з невеликою добавкою для міцності ін. металів (лігатури). Вага М. визначала їхню вартість (така М. наз. повноцінною). Для обслуговування дрібних платежів випускалась розмінна М. — спочатку з дорогоцінного металу, а згодом — із сплавів звичайних металів (юна наз. білон-

Монета. Срібляник Володимира Святославовича - leksika.com.ua

ною). Д-ва своїм рішенням надає таким М. силу закон, платіжного засобу. Тепер в усіх країнах світу перебувають в обігу тільки неповноцінні монети. З дорогоцінних металів (золото, срібло, платина тощо) періодично карбують лише ювілейні та пам'ятні М. (вони, як правило, у заг. обіг не надходять, а користуються особливим попитом серед колекціонерів-нумізматів). Ці М. випускаються на честь визначних подій, видатних діячів і т. ін.

В Україні власне монетне виробництво ста. в кін. 90-х рр., де, починаючи з 1997, карбуються М. масового обігу, пам'ятні та ювілейні. Перша ювілейна М. України з мельхіору, присвячена 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизн. війні, карбована за кордоном, з'явилася в обігу 1995. Перша ювілейна М. з гривневим номіналом (див. Гривня) введена в обіг 1996 — мельхіорова М. номін. вартістю 2 грн., присвячена 200-річчю дендрол. парку «Софіївка» в м. Умані Черкас, обл. 1997 випущені перші укр. золоті М. — «Т. Г. Шевченко» та «Києво-Печерська лавра». Впродовж 1995—2000 НБУ випустив 52 колекц. монети 36 найменувань.

Літ.: Нац. банк і грош.-кредитна політика. К., 1999.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази