Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДИСКРИМІНАЦІЯ РЕЛІГІЙНА
   

ДИСКРИМІНАЦІЯ РЕЛІГІЙНА

- термін, що характеризує будь-які обмеження або позбавлення прав на свободу віросповідання певної категорії гр-н, переслідування їх за реліг. переконання. Д. р. у практ., істор. контексті має різні форми свого вияву:

1) Диференційована Д. р., тобто дискримінація за віросповідною ознакою, — повне або часткове обмеження діяльно сті окр. віросповідань, конфесій, реліг. груп, позбавлення прав гр-н, які належать до віросповідань, що не визнаються д-вою, де панує офіційна, державна, національна церква. Такого типу Д. р. була в Рос. імперії. Елементи диференційованої Д. р. мають місце і нині в окр. країнах Зх. Європи (Греція, Іспанія, Італія), у деяких мусульм. д-вах. Вияви такої Д. р. помітні в ставленні до т. з. нетрадиційних неореліг. груп, культів, рухів.

2) Д. р. може поставати і як вияв явних або завуальованих обмежень правового простору діяльності реліг. організацій, їх можливостей для здійснення своєї ролі; прав віруючих у сусп-вах тоталітарно-атеїст. спрямування. Такий тип Д. р. був характерним для більшості кол. соц. країн. У міжнар.-правових документах, зокрема в Декларації про ліквідацію всіх форм нетерпимості і дискримінації на основі релігії або переконань 1981, проголошеній ГА ООН, Д. р. розглядається як образа людської гідності й засуджується як порушення прав та свобод людини. Д. р. — це фактичного заперечення свободи совісті, релігії, свободи церкви (релігійних організацій).

М. Ю. Бабій.

 

Схожі за змістом слова та фрази