Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow право оп-прим arrow ПРЕФЕКТ
   

ПРЕФЕКТ

(лат. praefectus, букв. — поставлений на чолі, начальник, глава, від ргае — попереду, вперед і facere — робити) — 1) У Давньому Римі особа, яка займала певну адм., суд. або військ, посаду. За принципату П. називалися вищі посад, особи — правитель Єгипту, начальники преторіанців (особистої охорони імператора і полководців), а дещо пізніше — командувач військ в Італії (крім Риму) і командувач флоту. До П. належали наглядачі за діяльністю префектур і помічники преторів. У 367 до н. е. була введена пост, посада міського П. Він здійснював адм. функції, нагляд за поліцією, цив. та крим. судочинство. Міські П. були також апеляц. інстанцією. У межах своїх повноважень приймали адм. і суд. рішення. П. були відомі давньо-рим. юристи Папініан, Павло, Ульпіан та ін. 2) У ряді сучас. держав представник центрального (Франція, Італія, Румунія, Японія) або регіон. (Рос. Федерація) уряду на місцях. У тепер, значенні посада П. уперше була заснована у Франції (1802). Франц. П. здійснювали адм. нагляд за діяльністю органів місц. самоуправління і місц. управління у департаментах. Інститут П. був ліквідований 1982. їх замінили комісари республіки. 1989 декретом уряду Франції відновлено вживання цього посад, терміна (поряд з терміном «комісар республіки»). У Франції є також посада П. поліції Парижа.

В Румунії П. призначається урядом у кожний повіт і муніципію Бухарест. Вони керують роботою відповідних місц. служб міністерств та відомств, можуть опротестовувати в органах адм. юстиції акти органів місц. самоуправління, зупиняти їх дію.

1991 посада П. запроваджена в Рос. Федерації. У Москві, зокрема, П. здійснюють управлін. функції в адм. округах столиці й за посадою входять до складу уряду міста. Призначає і звільняє П. мер Москви.

3) У Ватикані — особа, що очолює конгрегацію (департамент, міністерство).

Літ.: Конст. право зарубеж. стран. М., 2000.

О. А. Підопригора, Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази