Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow Я-ям arrow ЯМАЛО-НЕНЕЦЬКИЙ АВТОНОМНИЙ ОКРУГ
   

ЯМАЛО-НЕНЕЦЬКИЙ АВТОНОМНИЙ ОКРУГ

— у складі Тюмен. обл. РРФСР. Утворений 10.XII 1930. Розташований на півночі Зх.-Сибірської рівнини, пн. частина округу за Полярним колом. Омивається водами Карського м. Включає о-ви: Білий., Оленячий, Шокальського та ін. Площа 750,3 тис. км2. Нас. 270 тис. чол. (на 1.1 1983). В окрузі живуть росіяни, -ненці, ханти, селькупи, комі. Міськ. нас.— 78 %. Поділяється на 7 районів, має 4 міста і 6 с-щ міськ. типу. Я.-Н. а. о. нагороджено орденами Трудового Червоного Прапора (1971) та Дружби народів (1972). Центр — м. Салехард. Берегова лінія дуже порізана, далеко в суходіл вдаються Обська, Байдарацька та Гиданська губи (затоки), між ними — півострови Ямал та Гиданський. Поверхня переважно рівнинна. На Зх.— схили Полярного Уралу (вис. до 1472 м). Корисні копалини: залізна руда, природний газ, нафта, руди рідкісних металів, буре вугілля, буд. матеріали. Клімат континентальний. Зима сувора, довга, часто бувають заметілі. Пересічна т-ра січня —24, —25°. Літо коротке, прохолодне. Пересічна т-ра липня від + 3,6° до + 10,Г (на Пн.)та + 14, +15° (на Пд.). Опадів 220— 420 мм на рік. Майже повсюди поширена багаторічна мерзлота. Гол. ріка — Об. Багато озер. Грунти в пн. частині тундрові глейові й болотні, на Пд.— глейово-підзолисті та підзолисто-болотні. На тер. округу з Пн. на Пд. змінюються ландшафти тундри, лісотундри і тайги. Провідні галузі г-ва — газодобувна (видобування газу на родовищах Медвежому, Уренгойському, Вингапуровському, Похромському та ін.), нафтодобувна (видобування нафти на родовищах Холмогорському, Суторминському та ін.) і рибна (2 рибокомбінати і 5 рибозаводів у Салехарді, смт Тазовському та Новому Порту). Розвивається лісова і деревообр. пром-сть. Підприємства буд. матеріалів. Я.-Н. а. о. — один з головних у країні районів оленярства (у 1982—372 тис. голів), хутрового промислу та кліткового звірівництва (голубий песець, сріблясто-чорна лисиця, кольорові норки). Судноплавство на Обі, Обській і Тазовській губах, Надиму, Тазу, Пуру. Велике трансп. значення має Північний морський шлях, автомоб. та повітр. сполучення. Будується (1984) залізниця Сургут — Новий Уренгой. У Салехарді, Надимі, Новому Уренгої, Ноябрську — аеропорти. Діють 9 трансконтинентальних газопроводів з Медве-жого та Уренгойського родовищ; газопровід Уренгой — Помари — Ужгород.

В 1914 на тер. теперішнього Я.-Н. а. о. налічувалося 3 початкові школи. В 1981/82 навч. р. в окрузі діяло 75 загальноосвітніх шкіл (38 тис. учнів), 4 профес.-технічних уч-ща (понад 1 тис. учнів), 5 серед. спец. навч. закладів (бл. 1,3 тис. учнів). Функціонують 87 масових б-к з фондом понад 1 млн. одиниць зберігання, 73 клубні заклади, 165 кіноустановок, окружний краєзнавчий музей в Салехарді. Серед позашкільних закладів округу — 5 палаців піонерів і школярів, станція юних техніків, станція юних туристів, клуб юних моряків, 7 спорт. шкіл та 9 їхніх філіалів. Виходять окружні газети "Красный Север" (рос. і ненецькою мовами). Працює окружний комітет по телебаченню і радіомовленню, який веде передачі ненецькою, хантийською та рос. мовами. За допомогою системи "Орбіта-3" приймається перша програма Центр. телебачення. Працює 8 телеустановок космічного зв'язку типу "Москва", що приймають другу московську програму. В найвіддаленіших населених пунктах працює 20 малих телестанцій типу "Екран-4М". Транслюється перша програма Всесоюзного радіо. В райцентрах працюють редакції районного мовлення.

На тер. Ямало-Ненец. АО знайдено фрагменти орнаментованої кераміки кін. З — поч. 2-го тис. до н. е. Збереглися художні вироби 4—1 ст. до н. е., виконані в традиціях "звіриного стилю" (різьблені рукоятки з кістки, прикрашені візерунком бронзові застібки тощо). Тепер у нар. декоративно-ужитковому мистецтві поширені різьблення на дереві, на рогу, аплікація з хутра, виготовлення ювелірних прикрас.

Ю. В. Нейолов (культура).

 

Схожі за змістом слова та фрази