Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ
   

ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ

- центр, держ установа в Рос. імперії, орган політ, слідства і суду в 1718—26. Засн. Петром І у лютому 1718 для продовження розслідування у Петербурзі справи царевича Олексія Петровича. Розміщувалася у Петропавлівській фортеці. Мала відділення у Москві. Згодом до Т. к. перейшли слідство і суд з найважливіших політ, справ (посягання на життя царя, замах на держ. переворот, держ. зрада, справи про розкольників тощо). Штат Т. к. складався з 6—9 піддячих, набраних з різних наказів і канцелярій. Структурно Т. к. поділялася на відділення на чолі зі старшим піддячим. Нормат. актів, що регламентували діяльність Т. к., не існувало. Перебувала під особистим контролем царя, який безпосередньо брав участь в її діяльності. Ведення справ здійснювалося на принципах розшукового (інквізиційного) процесу. Під час допитів широко застосовувалися тортури. Восени 1723 у Т. к. допитували П. Л. Полуботка та заарештованих разом з ним за наказом Петра І укр. старшин.

28Л/(8ЛТ) 1726 указом Катерини П. к. було ліквідовано, а всі її справи передано до Преображенського приказу. Контрольно-розшукові та наглядові функції перейшли до Верховної таємної ради. У квітні 1731 Т. к. поновлено під назвою Канцелярія таємних розшукових справ. Керівниками (асесорами) її були граф П. А. Толстой (1718—26), а також на рівних з ним правах О. І. Ушаков (до 1726), Г. О. Скорников-Писарев (до 1723), І. І. Бутурлін (до 1721).

Літ.: Веретенников В. И. История Тайной канцелярии петров, времени. X., 1910; Голикова Н. Б. Полит, процессы при Петре I. М., 1957; Ефимов С. В. Тайная канцелярия в С.-Петербурге при Петре I (размещение, внутр. организация, финансирование).

В кн.: Петерб. чтения — 95. Мат-лы науч. конференции. СПб., 1995.

В. М. Чисніков.

 

Схожі за змістом слова та фрази