Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЖЕФФЕРСОН
   

ДЖЕФФЕРСОН

(Jefferson) Томас (13.IV 1743, маєток Шейдвелл, округ Олбемерл, шт. Віргінія — 4.VIІ 1826, маєток Монтісел-ло, побл. м. Чарлоттезвілл, там же) — амер. юрист, філософ, дипломат, держ. діяч. Навчався (1760—62) у Коледжі Вільяма і Мері в м. Вільямсбурзі, після чого 5 років вивчав право під кер. відомого адвоката, члена законод. зборів Віргінії Дж. Вайса. 1767 зайнявся адвокатською практикою. У 1769 — 74, 1776-79 -депутат законод. зборів, а в 1779—81 — губернатор шт. Віргінія. Політ, лідер лівого дем. крила руху за незалежність у Пн. Америці, один з ідеологів війни за незалежність 1775—83, делегат 2-го Континентального конгресу (1775), який приймав рішення про відокремлення північ-ноамер. колоній від Англії. Був одним з гол. авторів Декларації незалежності 1776. У 1782—83 — голова к-ту конгресу з розгляду Версальського (амер.-англійського) мирного договору, 1784-89 - спец, посланник США в Європі для укладання торг, угод, посланник США у Франції. У 1789—93 був держ. секретарем США. З 1793 — у добровільній відставці на знак протесту проти курсу Дж. Вашингтона на згортання відносин з рев. Францією. З 1797 — віце-президент, у 1801 — 09 — третій президент США. За його правління 1808 встановлено дип. відносини СІНА з Росією. У 1809 відійшов від активної політ, діяльності.

Д. відстоював ідеї нар. суверенітету, республіканізму, демократії, свободи, рівності й братерства. Підкреслював, що будь-якій людині притаманне моральне розуміння спра

Джефферсон Томас - leksika.com.ua

ведливого та несправедливого, що всі люди створені рівними і наділені Творцем природними, невідчужуваними правами — на життя, свободу і щастя. Право приват, власності Д. вважав не природним, а громадян, правом, він гостро критикував несправедливий розподіл багатств. Саме вільні люди, на думку Д., укладають сусп. договір про створення д-ви для задоволення своїх природ, прав і потреб, а тому всі без винятку можуть брати участь у формуванні органів держ. влади та контролі над нею. Виходячи з цього, він ра-тував за виборче право і за право народу на скинення тирана. Д. підтримував безпосередні контакти з франц. революціонерами під час розробки ними Декларації прав людини і громадянина 1789. Книгою життя Д. стали «Замітки про Віргінію» (англ. колонію, згодом штат, де він нар., багато років працював і підготував чимало конст. актів). Його політ, ідеалом була дем. республіка, заснована на принципах народовладдя, урівноваження і розмежування влади, вільного розвитку дрібновласн. трудового фермер, г-ва. Був переконаний, що всі чесноти йдуть від землі, що землероби — це «богообраний народ», а тому вважав головним для США розвиток сільс. г-ва, а не пром-сті. Демократизував федеральний держ. апарат, армію і флот. Політ, кредо Д. вибите золотом на його меморіалі у Вашингтоні: «Я дав клятву на Божому вівтарі бути вічним ворогом будь-якої тиранії над розумом людини». Д. справив значний вплив на формування нац.-державний, концепцій багатьох укр. мислителів.

Літ.: Амер. просветители. Избр. произв., т. 2. М., 1969; Мироненко О. М. Права і свободи людини у зх. політ-правовій ідеології ХУІІ-ХУШ ст. К., 1995.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази